Evropská strategie mládeže (EU Youth Strategy)
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:C:2018:456:FULL&from=EN
Strategie mládeže EU na léta 2019 – 2027 (dále jen „strategie“) byla schválena Radou 26. listopadu 2018. Navazuje na předchozí evropskou strategii pro mládež na období 2010 – 2018. Jejím cílem je vytvořit silnější vazbu mezi EU a mladými lidmi prostřednictvím inkluzivního dialogu, efektivní struktury pro sdílení myšlenek a poskytování informací o opatřeních přijatých ve prospěch mladých lidí a dosáhnout výsledků pomocí cílených priorit a opatření. Díky plánovanému flexibilnímu stanovení priorit a realizaci na úrovni EU je strategie relevantnější ve vztahu k místním podmínkám, při současném respektování pravomocí každé úrovně správy a s podporou Evropské komise. Implementace strategie je úzce propojena s finančními prostředky EU. Její ukončení se v roce 2027 bude časově shodovat s koncem Víceletého finančního rámce. Strategie zároveň usiluje o větší odpovědnost zúčastněných stran prostřednictvím posíleného zapojení mládeže a nových platforem na úrovni EU i mimo ni.
Nová strategie je založena na lepším zpřístupnění, zviditelnění a usiluje o větší dopad zajišťující lepší participaci mladých lidí. Za tímto účelem byl zřízen koordinátor EU pro mládež, jehož úkolem je v souladu se Strategií:
- posílení spolupráce mezi jednotlivými politikami,
- zavedení nového a inkluzivnějšího dialogu o mládeži v EU, se zvlášním důrazem na mladé lidi s omezenými příležitostmi,
- usnadňování dobrovolnictví a mobility ve prospěch solidarity
- implementace agendy na téma práce s mládeží, s cílem posílit uznávání neformálního učení.
Dále dochází k posílení propojení mezi politikou mládeže EU a příslušnými evropskými programy, jako je Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.
Hlavním cílem strategie je co největší využití potenciálu mladých lidí. Za tímto je spolupráce v oblasti mládeže realizována prostřednictvím tří skupin aktivit:
- posílení participace mládeže na demokratickém životě,
- propojení mladých lidí v rámci EU i mimo ni a posílení dobrovolnictví, solidarity a mezikulturního porozumění,
- posílení mladých lidí prostřednictvím kvality, inovace a uznávání práce s mládeží.
Ad 1) V souvislosti s aktivitami zaměřenými na posílení participace mládeže na demokratickém životě je zvláštní pozornost věnována zapojení znevýhodněné mládeže. Dialog s mládeží v EU kromě EU konferencí o mládeži, obsahuje rovněž nové a alternativní formy participace, včetně on-line kampaní a digitálních platforem spojených s Evropským portálem mládeže.
Ad 2) V souvislosti s aktivitami zaměřenými na propojení mladých lidí v rámci EU i mimo ni a posílení dobrovolnictví, solidarity a mezikulturního porozumění jsou mj. budovány sítě mezi mladými lidmi z různých částí Evropy a v rámci programu Erasmus+ budou realizovány virtuální výměny. Spolupráce je rovněž zaměřena na odstranění bariér pro přeshraniční solidaritu a podporu uznávání dovedností získaných prostřednictvím dobrovolnictví.
Ad 3) Posílení mladých lidí prostřednictvím kvality, inovace a uznávání práce s mládeží je realizováno prostřednictvím speciální agendy práce s mládeží. Předpokládá se příprava praktického toolkitu pro kvalitní práci s mládeží a podpora vzájemného učení ohledně digiální práce s mládeží, dovedností pracovníků s mládeží a financování práce s mládeží.
Strategie bude realizována s efektivním využitím evropských programů a fondů, jako je program Erasmus+, Evropský sbor solidarity, Evropský stukturální a investiční fond nebo Horizont 2020. EK zároveň vyzývá členské státy k využití synergií mezi finančními zdroji na úrovni EU a na národních, regionálních a místních úrovních.