Program AKCE Česká republika - Rakouská republika - spolupráce ve vědě a vzdělávání je zaměřen na kooperaci v oblasti vědy a výzkumu a podporu akademické výměny mezi univerzitami a dalšími vysokými školami obou zemí. V rámci tohoto programu jsou od roku 1992 podporovány zejména aktivity, které dlouhodobě přispívají k rozvoji a posílení vědeckého a pedagogického potenciálu jednotlivých univerzit a dalších vysokých škol. Koordinaci Programu AKCE zajišťuje desetičlenné řídící grémium, které je na obou stranách jmenováno příslušnými ministry, tj. rakouským spolkovým ministrem pro vzdělávání, vědu a výzkum a jeho českým protějškem.
V prvním období fungování programu, tj. v letech 1992-1996, byla podpora mimo jiné výrazně zaměřena na pět českých po roce 1989 nově vzniklých univerzit, poskytování stipendií studentům vysokých škol a vysokoškolským pedagogům.
Ve druhém období od roku 1997 do roku 2001 se podporovaly zejména společné projekty, již navázaná spolupráce pracovišť partnerských vysokých škol, prohlubování znalostí jazyka partnerské země (pořádání letních škol) a vědecko-technická spolupráce.
Ve třetím období trvání programu, tj. do konce roku 2004 pokračovala započatá pedagogická spolupráce (přednášky hostujících profesorů, společné semináře, exkurze), proběhla letní kolegia a realizovaly se společné projekty včetně výzkumných.
4. až 6. etapa programu (2004 – 2009, 2009 – 2015, 2015 - 2023) navázaly na výše zmíněné aktivity.
Dne 28. června 2023 se uskutečnilo ve Vídni třetí zasedání Smíšené komise podle článku 18 Dohody mezi vládou České republiky a vládou Rakouské republiky o spolupráci v oblasti kultury, školství, vědy, mládeže a sportu z 21. listopadu 2008. Během společného zasedání byl za přítomnosti členů české a rakouské delegace podepsán závěrečný protokol ze zasedání smíšené komise obsahující nový česko-rakouský program spolupráce pro období 2024 – 2028, jehož přílohou je pracovní program programu „AKCE Česká republika – Rakouská republika – spolupráce ve vědě a vzdělávání“ pro jeho 7. etapu.
Program „AKCE Česká republika – Rakousko, spolupráce ve vědě a vzdělávání“ má sloužit ve své 7.etapě k podpoře vzájemného porozumění mezi českými a rakouskými studenty vysokých škol, akademickými a vědeckými pracovníky a k podpoře začínajících vědců v České republice a v Rakousku. V rámci programu AKCE bude i nadále podporována intenzivní spolupráce ve středoevropském prostoru. Cílem je nabídnout jim možnost navázání kontaktů s institucemi a vytvořit si síť kontaktů. Jako doplnění k různým programům EU bude program AKCE podporovat mobilitu studentů magisterských programů, kteří pracují na diplomové práci, jejíž obsah bezpodmínečně vyžaduje výzkumný pobyt v příslušné druhé zemi, doktorandy a postdoktorandy, kteří pracují na disertační práci nebo habilitaci. Zcela zásadní je také podpora akademické a vědecké spolupráce mezi učiteli za účelem výzkumu nebo výuky na vysoké škole v České republice nebo na univerzitě, vysoké škole nebo odborné vysoké škole v Rakouské republice. Projekty by měly být nově více využívány pro spolupráci v předmětech STEM a měl by být podporován vývoj a testování inovativních a nových forem spolupráce, např. koncepce a testování virtuálních modelů výuky a učení a také vývoj fundovaných a efektivních odborných projektů se zaměřením na kombinovanou výuku (Blended Learning).
Účast v evropských vzdělávacích a výzkumných programech, a tím i posílení role středoevropských vysokých škol v Evropském prostoru vysokoškolského vzdělávání a výzkumu má být nově posílena prostřednictvím finanční podpory vědeckých nízkoprahových spoluprací a následně prostřednictvím podpory žádostí do programů Erasmus+, European Universities, Horizon Europe nebo jiných regionálních či národních institucí podporujících výzkum nebo vzdělávání (Seed Financing). I nadále bude program podporovat účast na letních jazykových kurzech a letních školách.
Bližší informace o programu jsou k dispozici na webových stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Výzva k předkládání žádostí o poskytnutí dotace „Podpora projektů spolupráce českých a rakouských vzdělávacích institucí terciárního sektoru“ pro rok 2024.
- Výzva k předkládání žádostí o poskytnutí dotace „Podpora projektů spolupráce českých a rakouských vzdělávacích institucí terciárního sektoru“ pro rok 2024
- Formulář žádosti o poskytnutí dotace pro rok 2024
- Pokyny pro sestavení návrhů projektů, včetně jejich financování a ukončení
- Formulář návrhu projektu pro rok 2024
- Databáze projektů