Politika mládeže znamená ve zkratce podporu mládeže. Aktivní zapojení mládeže do společnosti a veřejného života, rozvoj plného potenciálu mladých lidí a jejich úspěšný vstup do dospělosti a na trh práce je zásadním předpokladem nejen pro kvalitu života samotné mládeže, ale i pro všeobecnou sociální kohezi a ekonomickou prosperitu společnosti a státu, včetně vztahu mládeže k veřejným institucím a jejich důvěry v demokratický systém vládnutí.
Politika mládeže tak v sobě skrývá velké množství témat, které se gesčně týkají různých ministerstev, může se jednat o podporu zaměstnanosti, kariérní poradenství, wellbeing včetně duševního zdraví, příležitosti mladých lidí na venkově, dobrovolnictví, prevenci kriminality, bydlení a mnoho a mnoho dalších témat.
Do tvorby politiky mládeže by měla být zapojena především mládež samotná. I za tímto účelem vzniknul na MŠMT Panel mládeže. Při tvorbě politiky mládeže by měl být kladen důraz na odstranění nerovných příležitostí a možné diskriminace a zohlednění především ohrožené skupiny mládeže. V neposlední řadě by měly být respektovány i nadřazené strategické dokumenty, jako je především strategie Česko 2030 a Evropská strategie mládeže 2019-2027.
Pro jasné a konkrétní určení vize, strategického směřování a konkrétních kroků k rozvoji je důležité mít platný strategický dokument. Poslední platný strategický dokument pro oblast mládeže byla Koncepce podpory mládeže 2014-2020.
V současné době vzniká nový strategický dokument pro oblast mládeže, a sice Koncepce pro oblast mládeže 2025+.