Dne 1. ledna 2021 byl oficiálně zahájen nový program EU Erasmus+ pro období 2021-2027, jehož cílem je podpořit vzdělávací, profesionální i osobní rozvoj lidí v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě i mimo ni. Hlavními horizontálními prioritami programu jsou podpora zapojení všech typů účastníků do programu, inovace, digitalizace a udržitelnost.
Rozpočet programu na celé období 2021-2027 dosahuje 26,4 miliard EUR, což je o 80 % více než v předchozím období. Cílem Komise je s využitím těchto finančních prostředků zapojit 10 milionů osob v Evropě i mimo ni za účelem studia, odborné přípravy, práce či práce s mládeží v zahraničí.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dne 1. ledna 2021 byl také oficiálně zahájen nový program EU Evropský sbor solidarity pro období 2021-2027, který vychází z pilotního období programu 2018-2020.
Cílem programu je nabídnout mladým lidem příležitost poskytovat pomoc potřebným, podílet se na řešení společenských problémů a zasadit se o vytvoření inkluzivnější společnosti. Díky tomu získají cenné zkušenosti inspirující k dalšímu rozvoji a osobnímu růstu.
Rozpočet programu na celé období 2021-2027 dosahuje 1,1 miliard EUR.
V rámci Evropského sboru solidarity jsou podporovány dobrovolnictví, solidární projekty a humanitární aktivity.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Více informací o programech naleznete na webových stránkách Erasmus+ a Evropský sbor solidarity.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Řízení programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity je na národní úrovni založeno na součinnosti zodpovědného vnitrostátního orgánu (tzv. národní autority) a jeho pracovních struktur, národní agentury a nezávislého auditora.
Zodpovědným vnitrostátním orgánem programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity je v České republice Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Výkonem funkce vnitrostátního orgánu a naplňování evropských cílů programu byl pověřen náměstek pro řízení sekce mezinárodních vztahů EU a ESIF.
Dům zahraniční spolupráce (DZS), příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, působí v roli národní agentury, která administruje programy Erasmus+ a Evropský sbor solidarity a rozděluje grantovou podporu v České republice. Zároveň svou činností usnadňuje mezinárodní spolupráci ve vzdělávání a podporuje zapojení co nejširšího spektra jednotlivců i institucí do mezinárodních aktivit. Poskytuje informační, poradenské a analytické služby pro všechny cílové skupiny v oblasti vzdělávání.
Nezávislý auditní orgán je pověřen každoročním prováděním auditu a ověřením toho, že národní agentura plní svou roli a veškeré závazky spojené s administrací a implementací programů.