Prioritními oblastmi mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže je spolupráce se zeměmi Visegrádské skupiny (Česká republika, Slovenská republika, Maďarsko a Polsko), se zeměmi Východního partnerství (Ázerbajdžán, Arménie, Gruzie, Moldavsko, Ukrajina a Bělorusko), s Německem a Francií.
V době českého předsednictví zemím V4 (V4 PRES) od 1. 7. 2011 do 30. 6. 2012 se v květnu 2012 v Praze uskutečnilo první společné jednání zemí V4 a Východního partnerství v oblasti mládeže, na kterém se obě zúčastněné strany informovaly o národních politikách mládeže a stanovily si konkrétní Akční plán spolupráce (odkaz na zprávu z jednání).
S mnohými státy má Česká republika sjednány mezivládní bilaterální a multilaterální dohody, v nichž je oblast mládeže ošetřena příslušnými paragrafy umožňujícími výměnu dokumentů o mládeži, vzájemné informování o konferencích a dalších akcích v oblasti mládeže a podporu spolupráce mládežnických nestátních neziskových organizací (NNO) na principu přímých vztahů mezi těmito NNO.
Další formou mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže, kterou odbor pro mládež nezajišťuje, nýbrž poskytuje pouze informace, jsou dohody o pracovní dovolené pro mladé lidi.
Dohoda o pracovní dovolené s Korejskou republikou
Dne 1. června 2012 vstoupila v platnost Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky o programu pracovní dovolené, podepsaná v Praze dne 19. prosince 2011 (publikována pod č. 55/2012 Sb. m. s.).
Sjednání této Dohody umožňuje mladým lidem ve věku od 18 do 30 let uskutečnit poznávací pobyt v délce až 1 rok na území státu druhé smluvní strany a v jeho průběhu vykonávat pracovní činnost, a tak získat finanční prostředky ke krytí části nákladů spojených s pobytem. Primárním cílem Dohody je cestování a poznávání druhé země, přičemž případné zaměstnání je pouze vedlejším účelem pobytu.
V současné době jsou občané obou států při vstupu na území druhého státu pro pobyt v trvání do tří měsíců osvobozeni od vízové povinnosti, není-li účelem jejich pobytu výkon výdělečné činnosti. Sjednání Dohody usnadňuje mladým občanům obou států za uvedených podmínek získání dlouhodobého víza včetně možnosti vykonávat na území druhého státu krátkodobá zaměstnání.
Žádosti o vízum podle této Dohody mohou čeští občané podávat na Velvyslanectví Korejské republiky v Praze, korejští občané na Velvyslanectví České republiky v Soulu. Počáteční kvóta, tj. maximální počet osob, které mohou získat vízum podle této Dohody v jednom kalendářním roce, činí 300 osob s tím, že kvóta může být měněna.
Podobné dohody o pracovní dovolené má Česká republika sjednány s Kanadou a Novým Zélandem.
Dne 1. června 2012 vstoupila v platnost Dohoda o programu pracovní dovolené mezi vládou České republiky a vládou Korejské republiky (Sbírka mezinárodních smluv č. 55/2012 Sb.m.s.), které mohou využít mladí lidé ve věku 18 – 30 let ( Agreement between the Government of the Czech Republic and the Government of the Republic of Korea Concerning a Working Holiday Programme).
Dne 1. října 2007 vstoupila v platnost Dohoda mezi Českou republikou a Kanadou o usnadňování dočasných pracovních pobytů mládeže (Sbírka mezinárodních smluv č. 74/2007 Sb.m.s.), které mohou využít mladí lidé ve věku 18 – 35 let (The Agreement between the Czech Republic and Canada promoting youth mobility).
Dne 1. září 2005 vstoupila v platnost Dohoda o programu pracovní dovolené mezi vládou České republiky a vládou Nového Zélandu (Sbírka mezinárodních smluv č. 93/2005 Sb.m.s.), které mohou využít mladí lidé ve věku 18 – 30 let (Working Holiday Scheme Agreement between Czech Republic and New Zealand).
Odkazy na další stránky:
Aktuální bilaterální dohody v oblasti mládeže
Přijaté dokumenty v oblasti mládeže jednotlivými předsednictvími členských států EU v Radě EU