Eva Húsková se ke své práci vedoucí Oddělení pro komunikaci předsednictví ČR v Radě EU na Úřadu vlády ČR dostala na jaře 2021, kdy samotné oddělení vzniklo. Před svým nástupem do předsednického odboru působila na Tuniském velvyslanectví v Praze, a také se věnovala výzkumu v oblasti strategické komunikace.
Eva měla se svým týmem na starosti letošní předsednictví ČR v Radě EU, které v prosinci končí. Už nyní připravují shrnutí mediálních výstupů za celé předsednictví.
V současnosti má na starost řízení čtrnáctičlenného týmu, který se podílel na přípravách politických priorit a programu českého předsednictví, dále také na organizaci kulturních akcí v České republice a v Bruselu. V neposlední řadě mělo oddělení na starost komunikační aspekty předsednictví, jako například mediální kampaň a mediální pokrytí, online komunikaci včetně správy sociálních sítí a webu, práci s novináři a PR, offline kampaň a aktivity pro veřejnost. Její tým byl tudíž zodpovědný nejen za komunikaci předsednictví doma, ale i propagaci České republiky v zahraničí.
Eva Húsková spolu s kolegy z Ministerstva zahraničních věcí - Kornélií Gronskou a Michalem Kaplanem na přednášce pro studenty Univerzity Karlovy.
Kromě zmiňovaných aktivit měla Eva na starost koordinaci předsednické komunikace všech resortů a přípravu vládních materiálů ke komunikačním aspektům předsednictví. Co se týká skloubení pracovního a rodinného života, v současnosti je pro Evu prioritou úspěšný výkon českého předsednictví a rozvoj v akademické sféře prostřednictvím doktorského studia.
V rámci akce Praha žije Evropou přednášela společně s kolegyněmi Terezou Masopustovou a Jelisavetou Puač studentům středních škol.
Anketní otázky:
1. Pracujete ve své odborné práci s genderovou perspektivou? Zaměřujete se také na podporu rovnosti žen a mužů jako jedné z hodnotu EU?
V rámci našeho oddělení se věnujeme široké paletě různých aktivit včetně této, i když gendrová problematika jako
taková není explicitně centrem našich každodenních úkolů. Co se týče samotného týmu, v současnosti v něm převažují
ženy, ale gender v rámci selekce nehrál žádnou roli. Vzhledem k širokému zaměření týmu, což zahrnuje od PR,
marketingu, grafiky, tiskových aktivit, vytváření audio-vizuálního obsahu, digitální i offline komunikaci až po
obsahovou politiku či kulturní aktivity, jsme na začátku hledali různé profily, které by alespoň částečně propojovala
znalost evropské politiky. Moje oddělení proto reflektuje různorodost talentů, zkušeností a schopností bez ohledu na
gender. Na druhou stranu mám ale pocit, že ve společnosti asi ještě pořád převládá myšlenka, že ke komunikaci a
kultuře spíše inklinují ženy.
Zároveň také musím zmínit, že jsme se v oddělení věnovali i formování obsahových a politických priorit našeho
předsednictví, mezi které patřily i gendrové otázky. Jen nedávno se České republice povedlo dojednat předběžnou
dohodu s Evropským parlamentem o pravidlech týkajících se transparentnosti odměňování, nebo vyjednat legislativu k
zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností, za co také vděčíme našim diplomatům v
Bruselu.
2. Co pro Vás osobně rovnost žen a mužů znamená?
Rovnost žen a mužů pro mě znamená rovnost příležitostí, přístupu, chování i respektu. Ve svém pracovním životě aktivně prosazuji názor, že nezáleží na věku, nebo gendru - oceňuji schopnosti, vědomosti, slušnost a lidskost. V mojí realitě není gender rozhodujícím faktorem, ani aspektem, nad kterým bych se vůbec primárně pozastavovala. Mohu s klidným svědomím říct, že jsem se téměř nikdy nesetkala s hodnocením efektivity svého výkonu na základě gendru. Což bych si ale moc přála, a kde si myslím, že jako společnost musíme ujít ještě velký kus cesty, je odstranění gendrových mispercepcí spojených s leadershipem a stylem vedení.
3. Je pro Vás tématem slaďování pracovního s rodinným životem? Pokud ano, jak jej řešíte? Máte pocit, že je to téma také pro Vaše kolegy muže?
Dovolím si přeformulovat otázku z rodinného na soukromý život. Často se v našem oboru stírají hranice mezi prací a soukromím, protože naše vysoké pracovní vytížení vyžaduje práci dlouho do večera, o víkendu, nebo během svátků. Myslím si, že je to téma i pro kolegy muže, protože každý z nás se chce věnovat rodině, přátelům i sobě. V mém okolí už mám páry, které například rodičovskou dovolenou řeší takzvaně "na střídačku" právě s úmyslem vyvážit otázku kariéry a péče o rodinu. Nebo se rozhodnou racionálně s ohledem na to, co je pro rodinu ekonomicky výhodnější. I v našem Odboru pro předsednictví máme kolegy - muže i ženy, kteří mají malé děti a snažíme se jim všem vyjít maximálně vstříc - co se týče časové flexibility, rozdělení agend i dalších kroků. Konkrétně ve svém případě využívám slaďování pracovního a osobního života ne z důvodu rodinných závazků, ale z důvodu prezenčního studia doktorátu. Otevřeně jsem o tom se svým vedením ještě před nástupem na doktorát mluvila, a domluvili jsme se na akceptovatelné variantě, která mi dovoluje plnit si svoje pracovní závazky a zároveň studovat.
Informace ke všem předsednickým akcím MŠMT najdete na webových stránkách MŠMT: https://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/cz-pres
Informace ke všem medailonkům českých žen v zákulisí předsednictví ČR v Radě EU najdete
zde: https://www.msmt.cz/search.php?s%5Bsort%5D=date&query=ceskezeny
Informace k předsednictví ČR v Radě EU a k akcím za celou ČR najdete na webových stránkách Úřadu
vlády: https://czech-presidency.consilium.europa.eu/
Hlavní informační zdroj o EU na internetu v češtině: www.euroskop.cz
Stránka obsahující sekci o českém předsednictví EU v roce 2022: Stálé zastoupení ČR při
EU v Bruselu
Web Rady EU: Rada Evropské
unie
Oficiální twitterový účet českého předsednictví v Radě EU: @EU2022_CZ
Informace k zastoupení žen v Evropském parlamentu najdete zde: https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190226STO28804/zeny-v-evropskem-parlamentu-infografika
"Počet poslankyň v Evropském parlamentu se za poslední desetiletí výrazně zvýšil. Za celé období mezi lety 1952 až 1979 v něm zasedalo pouze 31 žen. Po prvních přímých volbách v roce 1979 bylo do Evropského parlamentu zvoleno 15,2 % žen. Poměr se pak každé volební období zvyšoval. Dnes tvoří ženy 39,3 % poslanců Parlamentu. Číslo překračuje světový průměr i průměr EU (v porovnání s národními parlamenty).
Za Českou republiku bylo v květnu 2019 zvoleno 7 europoslankyň, takže přesně jedna třetina. V minulém volebním období jich bylo dokonce 38 %. Podrobná tabulka zastoupení Čechů a Češek v Parlamentu od roku 2004 zde."
Prosazování rovnosti mužů a žen je jednou z priorit EU - zajímavé odkazy
k využití:
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/promoting-gender-equality-womens-rights-beyond-eu_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs#strategie-pro-rovnost-en-a-mu-na-obdob-20202025
Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030: https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/vlada-dnes-schvalila-strategii-rovnosti-zen-a-muzu-na-leta-2021---2030-187164/
Téma rovnosti žen a mužů na webu MŠMT: https://www.msmt.cz/ministerstvo/genderova-rovnost