Studium v zahraničí není pouze o získání nových odborných znalostí, jak potvrdili zástupci studentů, kteří se konference zúčastnili. Příležitost studovat v cizí zemi mladému člověku v první řadě přináší osobní růst a samostatnost, rozvoj jazykových schopností, lepší vyhlídky na budoucí zaměstnání a v dnešní době i klíčové mezikulturní kompetence.
Simon Roy, zástupce Evropské komise z generálního ředitelství pro Vzdělávání a kulturu, na konferenci uvedl, že letos představené návrhy rozpočtu Evropské unie na období 2014 - 2020 vykazují více než sedmdesátiprocentní navýšení prostředků pro oblast vzdělávání, odborné přípravy a mládeže. Tato skutečnost studentům přinese více možností jak se zapojit do evropských programů typu Erasmus nebo Erasmus Mundus. V Praze však také zaznělo, že rostoucí počty studentů vyslaných do zahraničí musí zůstat v rovnováze s poskytovanou kvalitou takové mezinárodní zkušenosti např. tím, že se vysílající univerzity zaměří na spolupráci pouze s těmi zahraničními školami, které se osvědčily jako poskytovatelé kvalitních studijních programů.
Konferenci, která svedla dohromady pracovníky zahraničních oddělení univerzit z 20 evropských zemí, zorganizoval Dům zahraničních služeb s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Účastníci kladně hodnotili zejména zajímavé složení prezentujících, ve kterém nechyběli zástupci Evropské komise, vysokých škol, studentů a odborníci z mezinárodních organizací zabývajících se mobilitou ve vysokém školství. Závěrečné slovo patřilo Tomáši Vitvarovi, absolventovi Českého vysokého učení technického v Praze, který se jako doktorand zúčastnil v Irsku pracovní stáže v rámci programu Erasmus a dva roky poté zastupoval Českou republiku na akci pořádané Evropskou unií Miliontý student Erasmu.
Výstupy a fotogalerii z konference Learning mobility in higher education: Trends, approaches and challenges najdete na webové stránce http://learningmobility.webnode.com/.
Mgr. Jitka NovotnáMedia Relations DZS
GSM: +420 723 540 511
E-mail: jnpublicity@gmail
