VIDEO: Sestřih tiskové konference
Praha 16. 4. 2009
Podle ministra Lišky bylo jejím smyslem zjistit dlouhodobé trendy, ukázat srovnání naší situace se zahraničím a
naznačit způsob, jak do sportu dostat více peněz. „Sport vydělává státu daleko víc peněz, než stát dává na jeho
podporu," upozornil ministr.
Liška proto chce v návaznosti na výsledky analýzy pověřit expertní skupinu složenou ze zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Českého olympijského výboru (ČOV) navržením konkrétních opatření na efektivnější využívání stávajících prostředků a nalezení dalších způsobů, jak sport v České republice podpořit.
Co ukázala analýza
Cílem Analýzy financování sportu v České republice bylo např. zjistit, jaký objem veřejných financí se ročně vynaloží na podporu sportu a jak se tato podpora mění v čase, srovnat veřejné výdajů na sport v kontextu Evropské unie a odpovědět na otázku, zda je sport ve vztahu ke státnímu rozpočtu čistým příjemcem nebo plátcem. „Autoři analýzy uvažovali o všech svých zjištěních v kontextu společenské úlohy sportu, jeho významu z hlediska zdraví populace, péče o mládež, prevence sociálně patologických jevů a podobně," uvedl náměstek ministra pro sport a mládež Jan Kocourek.
Výsledky analýzy ukazují, že v posledních dvaceti letech výdaje na sport klesají, a to v porovnání s výdaji státního rozpočtu i hrubým domácím produktem. „Přes objektivní potíže jakéhokoliv srovnávání financování sportu v jednotlivých členských zemích EU lze konstatovat smutnou skutečnost: Česká republika se nachází vždy mezi zeměmi s nejnižší podporou sportu," zdůraznil Kocourek.
Velká část studie se věnuje samotnému faktu, zda sport jako takový je plátcem nebo příjemcem do státního rozpočtu. Na základě dvou renomovaných studií a velmi konzervativní metodiky autorům vychází, že sport je čistým plátcem. Podle výpočtu opírající se o metodologii ze studie francouzského předsednictví EU (2008) a Bílé knihy sportu a ekonomického fóra Davos (2007) se velikost sportovního trhu v České republice v roce 2008 pohybovala v rozmezí 46,3 - 60 miliard Kč. Příjem do státního rozpočtu činí 8,8 - 11,4 miliard korun. Výdaje na sport jsou ve výši 7,7 miliard Kč (součet výdajů vlády, regionů, obcí a loterijních společností). Čistý příjem pro stát je tedy dle užité metodiky 1,1 až 3,4 miliardy korun.
„Když mluvíme o podpoře sportu, musíme si uvědomit jednu zásadní věc: zdaleka nejde jen o reprezentaci. Mnohem důležitější je sociální a zdravotní rozměr sportu. U nás se sportu věnují víc než dva miliony lidí, z toho přes půl milionu tvoří děti a mládež. Sport je vůbec nejrozšířenější a také nejzdravější způsob trávení volného času. Analýza se tudíž nezabývá jen prostředky na vrcholový sport, jejím obsahem je i oblast sportu pro všechny, hřiště, péče o sportovní talenty, podpora mládeže..." připomněl ministr Ondřej Liška.
Tiskové konference se zúčastnil i bývalý světový rekordman Tomáš Dvořák
Návrh řešení
Ministr ale zároveň znovu zdůraznil, že řešením není jen větší objem peněz ze strany státu. „Současný systém není efektivní. Spousta peněz je vynakládána buď zbytečně, nebo prostě negeneruje ty výsledky, které bychom očekávali. Existuje také řada duplicit a nemálo zbytečné administrativy. Je to drahé a netransparentní."
Ministr Liška se v této souvislosti rozhodl zrušit Vysokoškolské sportovní centrum, které spadá pod resort školství. Sportovci a trenéři působící v této organizaci přejdou do resortního sportovního centra Ministerstva vnitra. Toto opatření přispěje podle Lišky k odbourání zbytečné administrativy. Centrum sportu Ministerstva vnitra disponuje technickým i materiálním zázemím pro reprezentační sportovce. „Uspoříme tak minimálně deset milionů korun, které použijeme pro sportovní přípravu reprezentace."
Co se týče dalších sportovních oblastí, bude Ondřej Liška prosazovat zásadní připomínku k novele Zákona o sázkových a jiných podobných hrách. Jeho návrh se týká zvýšení odvodů z výtěžku loterijních společností. Pětiprocentní navýšení by bylo využito ve prospěch výdajového okruhu Podpora činnosti v oblasti sportu. Předpokládaný výnos takového opatření odhaduje Liška minimálně na 600 mil. korun. „Jsem přesvědčen, že výnosy z hazardních her jsou právě ty prostředky, které se mají na financování sportu podílet," tvrdí ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
Příloha:
Analýza financování sportu v ČR.pdf (1,84 MB)
Kateřina Böhmová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 257 193 566
e-mail: katerina.bohmova@msmtcz