Studenti, kteří dnes v Praze prostestovali proti startu státních maturit v roce 2010, se budou pravidelně jednou měsíčně scházet s ministryní školství. První dáma českého školství Miroslava Kopicová jim přislíbila pravidelné konzultace. Na odkladu státních maturit se však studenti s vedením ministerstva nedohodli.
Nepomohla ani rajčata, která studenti házeli na okna Lichtenštejnského paláce v domnění, že jde o ministerstvo školství.
Schůzky až do generálky
Ministryně školství Kopicová se se studenty dohodla, že se s nimi chce scházet každý měsíc až do přípravy maturitní generální zkoušky. Schůzky jsou naplánovány na červenec, polovinu srpna a na září. Ministerstvo zpracuje také kompletní balíček, ve kterém budou veškeré informace týkající se státních maturit.
"Neuzavřeli jsme jednání s tím, že bychom já nebo studenti řekli chceme či nechceme státní maturity. Shodli jsme se na tom, že potřebujeme, aby maturitní vysvědčení mělo nějakou váhu," řekla po schůzce s organizátory protestu ministryně. Dodala, že maturity Česko potřebuje.
Na klíčovém tématu dnešního dne, odkladu státních maturit, se školáci s ministryní nedohodli. "Na naše argumenty jsme ale odpovědi nedostali," řekli po schůzce zástupci studentů. Nejvíce jim vadí, že státní maturita nebude zatím vstupenkou na vysoké školy. Iniciátor petice proti státním maturitám také řekl, že až zhodnotí dnešní akci, rozhodne se, co dál. Nevyloučil další protesty.
Na schůzce byli také lidé, kteří státní maturity podporují. "Studenti mají obavy z logistiky. My ale počkáme na to, až ji ověří maturitní generálka. Připravenost studentů z hlediska informací se ještě pokusíme zajistit s Cermatem i školským úřadem," řekl příznivce státních maturit Štěpán Štrébl.
Protestovalo 7000 studentů
Na pražském Palackého náměstí se sešlo zhruba sedm tisíc nespokojených studentů, kteří si chtěli vynutit odklad státních maturit. Přinášeli si transparenty, pískali, vřeštěli.
Začátek shromáždění krátce po poledni zahájila debata lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové s organizátorem protestu Adamem Cyprichem. Šojdrová chtěla studenty vyzvat, aby dali maturitám šanci do generálky. Ti ji ale nepustili ke slovu. "Nenabízím pomocnou ruku proti maturitě, nabízím pomocnou ruku maturantům," řekla Šojdrová. Oproti tomu poslankyně Olga Zubová (DSZ) studenty podpořila. "Chceme tvořit zákony pro vás, ne vám je diktovat," hlásala Zubová.
Na Kampě začali protestující házet rajčaty na okna Lichtenštejsnkého paláce. Mysleli si, že v něm jsou nějací poslanci. "Kteří z vás vědí, že toto není ministerstvo školství?" zeptal se jeden člen antikonfliktního týmu. Ještě předtím se v Šeříkové ulici střetli se členy strany Občané.cz. Tisícový dav ale nezastavili, sešlo se jich pouze pět. Někteří studenti byli také pod vlivem alkoholu. Po čtrnácté hodině došli na Václavské náměstí, kde se postupně rozešli.
Studenti pochodovali Prahou a policisté kvůli nim řídili dopravu. Řidiči si tak museli několik minut počkat. Průvod s řehtačkami prošel přes Jiráskův most na Kampu. Cestou studenti nejvíce hlásali "Nechceme, nechceme!" nebo "Nejsme pokusní králíci!".