Prosím o upřesnění, jak pracovat s kategoriemi investičních výdajů v rozpočtu. Investiční náklady je nutné plánovat pouze jako odpisy v kategorii K1, nebo pouze jako pořizovací cenu v kategorii K2, nebo je možné část investic, jejichž odpisová doba se „vejde“ do doby realizace projektu, naplánovat do K1, a část investic s delší odpisovou dobou do K2? Nebo dokonce u položky, jejíž odpisová doba je delší než doba realizace projektu, je možné část ceny, která se nestihne v době realizace odepsat, uplatnit v první následující ŽoP v K2, a další část ceny uplatňovat postupně podle odpisu v K1? Je některá z těchto variant povinná, nebo se můžeme rozhodnout, kterou kombinaci zvolíme? A je skutečně pravda, že investice ve formě odpisů (K1) generuji nepřímé náklady? To je model, který v žádné dosavadní výzvě použit nebyl.
Navržené varianty nejsou relevantní. Rozdělení kategorií je následující:
Do položky a) Stroje a zařízení (výdaje ve výši odpovídající odpisům) (rozpočtová položka 1.1.1.2 K1_Stroje a zařízení) žadatel uvede část pořizovací ceny stroje pořizovaného z prostředků projektu odpovídající odpisům za dobu od začátku pořízení stroje do konce realizace projektu. Zbylou část pořizovací ceny daného stroje nad rámec odpisů uvede žadatel do položky Stroje a zařízení (pořizovací cena či její část) (rozpočtová položka 1.2.1.3 K2_Stroje a zařízení).
Při sestavování rozpočtu je tak nutné propočítat částku, kterou žadatel dokáže odepsat (položka 1.1.1.2 K1_Stroje a zařízení), a do přílohy Komentář k rozpočtu zdůvodnit způsob výpočtu (např. je možné uvést plán odpisování).
V ŽOP u stroje pořízeného z prostředků projektu příjemce vyúčtuje pořizovací cenu přístroje, kterou rozdělí do dvou položek. A to v položce 1.1.1.2 K1_Stroje a zařízení vyúčtuje celou část odpisů, kterou vypočte dle odpisového plánu, z této položky 1.1.1.2 K1_Stroje a zařízení budou zároveň dopočteny nepřímé náklady. V položce 1.2.1.3 K2_Stroje a zařízení vyúčtuje zbylou část pořizovací ceny.
Položka b) Odpisy (1.1.2.5 K1_Odpisy) je určena čistě pro odpisy pořízeného majetku, např. majetek pořízený před realizací projektu, který bude v projektu využit. Žadatel do rozpočtu uvede pouze část odpisů, které odpovídají době a míře použití v projektu, zbylou část odpisů hradí žadatel/příjemce z vlastních zdrojů, případně dělí výši odpisu mezi jednotlivé projekty, kmen a další střediska (jedná se o majetek, který již příjemce vlastní, nepořídil jej z projektu a odepisuje jej). V ŽOP jsou odpisy vyúčtovány, až když skutečně vzniknou. Více viz Pravidla pro žadatele a příjemce – obecná část, v. 5, kap. 8.7.2 Způsobilé výdaje dle druhu, část Odpisy.
Odpověď platná k datu: 29. květen 2018 15:52