K slavnostnímu i reálnému zahájení staveb obou univerzit došlo už v březnu a dubnu tohoto roku. Nyní v červnu splnily univerzity i podmínky pro vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace tím, že úspěšně ukončily zadávací řízení na generálního zhotovitele staveb, a to do 30. 6. letošního roku. Kromě evropských zdrojů jsou tyto projekty vzhledem ke svému významu financovány také ze státního rozpočtu a z vlastních zdrojů obou univerzit.
„Česká republika potřebuje dostatek lékařů, zdravotníků a dalších profesionálů pro zdravotnické a farmaceutické obory. Zvýšení kapacity vysokých škol, rozvoj infrastruktury a výzkumného vybavení a podpora inovativních vzdělávacích programů v nově budovaných vysokoškolských zařízeních bude sloužit ke vzdělávání odborníků klíčových profesí pro zajištění péče o zdraví a bezpečí obyvatel i pro další strategické oblasti,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek při příležitosti slavnostního poklepání základního kamene projektu Masarykovy univerzity v Brně.
Jde o tři stavební projekty – jeden v rámci Masarykovy univerzity v Brně a dva v rámci Univerzity Karlovy v Praze a Hradci Králové.
Konkrétně jde o výstavbu nové budovy BioPharma Hub Farmaceutické fakulty v Brně Bohunicích jako potřebného zařízení pro farmaceutické a biomedicínské studium umožňující propojení Farmaceutické fakulty s unikátními pracovišti Lékařské a Přírodovědecké fakulty v kampusu Masarykovy univerzity.
Dále půjde o novostavbu Budovy fakult projektu MEPHARED 2 v kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, která přispěje ke sloučení roztříštěných akademických pracovišť Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
V dalším případě půjde o novostavbu objektu Biocentra v areálu kampusu Univerzity Karlovy v Praze na Albertově, kterou vzniknou dlouhodobě chybějící moderní prostory pro lékařské, biomedicínské studium a studium přírodních věd.
Díky dotační podpoře financované z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost EU tak bude do konce června 2026 vybudováno nejméně 100 000 m2 nových vysokoškolských areálů. Nová vysokoškolská zařízení rozšíří a modernizují terciární vzdělávání v oblasti lékařských a farmaceutických věd. Studenti budou mít přístup k moderním laboratořím, technologiím a špičkovému výcviku, vzniknou také nové pracovní příležitosti pro výzkumníky, akademické pracovníky a další odborníky.