18. 6. 2015
Na přelomu května a června proběhla již 43. letní olympiáda chlapců z dětských domovů se školou.
V letošním roce pověřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR jejím uspořádáním Výchovný ústav, dětský domov se školou, středisko výchovné péče, střední škola a základní škola, Moravský Krumlov, organizačně akci zajistili převážně zaměstnanci tohoto zařízení ve spolupráci s externími rozhodčími z řad pedagogických pracovníků z jiných dětských domovů se školou či výchovných ústavů. Soutěžilo se v tradičních disciplínách, podle pravidel fair – play. Této celorepublikové sportovní akce se zúčastnilo 122 závodníků z 18 výchovných zařízení, kteří soutěžili ve dvou kategoriích – žáci a dorostenci. K ubytování těchto závodníků, jejich doprovodu i organizačního týmu jsme využili prostory Dětského tábora v Biskupicích. Každá olympiáda pořádaná pro děti, si klade za cíl přispět ke sportovnímu vyžití mladých lidí, šířit ušlechtilé myšlenky olympismu a zdravé soutěživosti mezi dětmi. Při konání této akce si účastníci prožili způsob organizace i atmosféru podobnou té na skutečných olympijských hrách. Soutěžilo se v tradičních olympijských sportech, jako je volejbal, stolní tenis, plavání, letní biatlon, atletické disciplíny, nohejbal, fotbal, aj. Tato sportovní akce probíhala od 31. 5. do 4. 6. 2015 na atletickém stadionu a plaveckém bazénu ve Znojmě, v areálu Dětského tábora v Biskupicích, na fotbalovém hřišti ve Slatině a ve sportovní hale v Hrotovicích.
Akce byla financována dotací MŠMT, ale i finančními či hmotnými dary různých sponzorů (ŠIKLAND a.s., e-shop X-DARKY.EU, TC Mach, Hošek Motor a.s.).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. 4. 2015
Časopis pro dětské domovy Zámeček získal cenu Fénix
PRAHA/HAVÍŘOV (31. března 2015) – Časopis Zámeček, který pro děti ze všech dětských domovů v České republice vydává občanské sdružení Duha Zámeček z Havířova, se stal podle hodnocení porotců nejlepším časopisem roku 2014 v kategorii Časopis státní správy, veřejného a neziskového prostoru a získal cenu Fénix.
Soutěž oceňuje inovativnost, efektivitu, kvalitu zpracování či kreativitu. Je určená především pro firmy a jejich noviny, katalogy nebo výroční zprávy, některé kategorie se věnují také neziskovému sektoru.
Oceněný časopis přináší dětem do dětských domovů a výchovných ústavů nejen radost a zábavu, ale především informace o dětských právech, kontakt s okolním světem a nabídku aktivit, do kterých se mohou kluci a holky zapojit. Zámeček zároveň dává příležitost talentovaným dětem – většinu obsahu připravují děti z jednotlivých domovů.
„Je to pro mě splnění velkého snu. Časopis jsme s Ondrou Polákem ze skupiny o5&Radeček vymysleli v roce 1997, na každé nové osmistránkové a černobílé číslo jsme pak pokaždé těžce sháněli peníze. Postupně jsme získali důvěru dětí a přízeň sponzorů i nadací, které se problematice dětských domovů věnují, takže dnes máme většinou kolem 90 barevných stran. Naplníme je hravě, z domovů nám přicházejí desítky mejlů plné zpráv a fotek od členů naší dětské redakce,“ svěřil se zakladatel a dnes předseda Zámečku Vladislav Sobol.
V roce 2014 se časopis věnoval například cause kluků, kteří v DDŠ Králíky napadli vychovatele, projektu Nadace Terezy Maxové dětem s názvem New Job New Life, který nabízí starším dětem uplatnění na trhu práce, nebo kolejní škole Open Gate v Babicích, kde studují také děti z dětských domovů. V anketách se Zámeček zabýval například kapesným, které děti v domovech dostávají, nebo jejich vztahům s vychovateli.
Redakční práci zajišťují tvůrci časopisu zdarma, vydavatel platí jen náklady na tisk a poštovné. Na to získává finance z darů a grantů. Mezi hlavní a dlouhodobé finanční partnery Zámečku patří především Nadace Terezy Maxové, MŠMT ČR a The Kellner Family Foundation.
Šéfredaktorem časopisu je Lukáš Kotlár, student Open Gate, který vyrůstal a stále žije v DD Uherský Ostroh, dětské redakci šéfuje sedmnáctiletý Albín Balát z DD Staňkov. Editorem webu www.zamecek.net je vysokoškolák František Berger z DD Olomouc, na přípravě časopisu se podílejí také odchovanci domovů Veronika Vargová (DD Humpolec), Gracián Svačina (DD Jemnice), František Miker (DD Mikulov) a Miloš Nguyen (DD Krásná Lípa).
Vladislav Sobol
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. 3. 2015
Zimní olympiáda dětských domovů se školou a výchovných ústavů
Na základě pověření MŠMT pořádal Dětský domov se školou v Bystřici pod Hostýnem již 42. ročník zimní olympiády dětských domovů se školou a výchovných ústavů.
Akce se konala 23. - 26. 2. 2015 v lyžařském středisku Tesák v Hostýnských vrších. Olympiády se zúčastnilo 160 sportovců a sportovkyň s pedagogickým doprovodem ze zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy.
Slavnostnímu zahájení a zažehnutí olympijského ohně byla přítomna paní Mgr. Štěrbová a Mgr. Dürichová z oddělení institucionální výchovy na MŠMT, místostarosta města Bystřice pod Hostýnem pan Ott, vedoucí ÚSP Javorník Mgr. Šťastný. Na regulérní průběh závodů dohlíželi nejen pořadatelé z řad zaměstnanců, ale také rozhodčí v čele s panem V. Zicháčkem, J. Košařem a M. Calábkem.
42. Zimní olympiády se zúčastnilo na 22 školských zařízení z celé České republiky. Na realizaci se podílelo přes 30 zaměstnanců DDŠ Bystřice pod Hostýnem, dobrovolníci, ale také delegovaní rozhodčí, kteří mají zkušenosti s pořádáním i tak významné akce jako je světový pohár v Novém Městě na Moravě.
Soutěžilo se ve věkových kategoriích - starší žáci a žákyně, mladší a starší dorostenci a dorostenky, v disciplínách - běh na lyžích klasickou a volnou technikou, štafetový závod, biatlon jednotlivců a štafeta biatlonu.
„Jsem velice rád, že naše zařízení navázalo na dlouholetou tradici a svou realizací se tak podepsalo pod 42. ročník zimní olympiády. K vytvoření olympijské atmosféry přispěly, jak strhující výkony sportovců, tak silné odhodlání realizačního týmu, za což oběma stranám děkuji. Věřím, že i další ročníky ponesou takovou energii, profesionalitu a obětavost, jako tomu bylo nyní.“ uvedl ředitel Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem Jiří Vodák.
Autor fotografií Bc. Lukáš Rapčan
Tento projekt byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu „Nadační fond Albert dětem 2015“.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. 12. 2014
Rozsvícení stromečku a prezentace dětí na MŠMT
V sídle ministerstva školství se 1. prosince uskutečnilo již tradiční předvánoční setkání zaměstnanců spojené s rozsvícením vánočního stromečku. Novinkou letošního setkání pak byla vystoupení dětí ze specializovaných zařízení, jako je dětský domov se školou, výchovný ústav, diagnostický ústav a středisko výchovné péče, které setkání obohatily o svá hudební vystoupení. Celkem 11 těchto zařízení pak v budově ministerstva uspořádalo prodejní výstavu s vlastními výrobky. Na akci pak navazuje Výstava výtvarných prací dětí ze zařízení institucionální výchovy.
Výstava představí výtvarné práce, které vytvořily děti v době pobytu v zařízení institucionální výchovy. Výstava bude otevřena pro veřejnost od 2. prosince tohoto roku v prostoru ministerstva (MŠMT – budova B, Karmelitská 7, Praha 1).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21. 11. 2014
Národní konference o dětech a Den otevřených dveří v Dětském domově se školou Býchory
V pátek 14. listopadu proběhl v Dětském domově se školou, středisku výchovné péče
a základní škole Býchory Den otevřených dveří určený pro odbornou veřejnost, který byl obohacen o výsledky nevšedního
průzkumu o životě „ohrožených dětí
a mládeže“ v 10 zemích EU. Zároveň proběhla i exkurze s ukázkami a výstupy z projektu Práce je
dar. Ukázky byly prezentovány dětmi, pro které je projekt určen.
Projekt PRÁCE JE DAR má za cíl
připravit děti na budoucí povolání i na reálný život po odchodu z dětského domova a zároveň je nenásilným
způsobem vést k úctě k práci.
Je určený pro děti z vyšších ročníků základní školy Dětského domova se školou, které si dle svých zájmů vybraly
obor, kterému by se rády věnovaly. Bonusem tohoto projektu je pak jeho přesah směrem k praxi – to, že si
jednotlivá povolání mohou děti vyzkoušet v reálném životě, v podobě praxe přímo v provozovnách jako je
autoservis, kadeřnický salon, truhlářská dílna, krejčovská dílna, knihovna nebo domov seniorů. Do projektu jsou
formou zážitkových programů zapojeny také desítky dětí ze základních škol kolínského regionu.
Projekt Children Rough Sleepers
Projekt je zaměřen na děti jako oběti a původce násilí, s důrazem na děti, které utekly
z domova, dětského domova, pěstounské péče či jiné formy péče o dítě, nebo o děti, které jsou z různých důvodů
bez domova a žijí na ulici. Cílem projektu je průzkum situace dětí, které se napříč Evropskou unií ocitají v
náročných životních situacích, žijí na ulici
či v nedůstojných a z hlediska hygieny a zdraví v širokém slova smyslu nedostatečných podmínkách. Více na
www.komunikujeme.eu
Dětský domov se školou v Býchorech je dlouhodobě ukázkou naprosté profesionality a skvěle odváděné práce s velkou dávkou empatie a osobního nasazení při práci s ohroženými dětmi a dětmi svěřenými do jejich péče.
Fotografie – autor DDŠ Býchory
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. 7. 2014
Slavnostní zahájení výstavy „Proměny“
Ve středu 25. června 2014 proběhla vernisáž výtvarných prací klientů Diagnostického ústavu v Praze 2, kterou uspořádal Diagnostický ústav ve spolupráci se Senátem Parlamentu České republiky a to nejen k výročí 110 let založení Diagnostického ústavu, ale také pro přiblížení zařízení ústavní a ochranné výchovy, práce a obsahu těchto zařízení a v neposlední řadě přiblížení k dětem, které těmito zařízeními procházejí, veřejnosti.
Výstavu zahájil pan senátor Ing. Petr Bratský a úvodní slovo měl ředitel Diagnostického ústavu, PaedDr. Jaroslav Dvořák. V rámci vernisáže proběhlo také rozloučení s dlouholetou a vynikající učitelkou, paní Mgr. Janou Mračkovou a posléze zazpíval komorní soubor Local Vocal.
Vernisáže se také zúčastnili někteří chlapci, kteří v Diagnostickém ústavu momentálně pobývají, ale i ti, kteří v tomto zařízení již nejsou a pozvání přijali. Byl to např. mladý muž, který nyní studuje vysokou školu a chtěl se rozloučit s učitelkou, která ze zařízení odchází.
Výstava se koná v Chodbě místopředsedů v sídle Senátu ČR a je veřejnosti přístupná (každý víkend od 10 – 17 hodin) až do 8. července.
Více naleznete zde http://dius.cz/483/vystava-obrazu-klientu-dum-v-senatu-parlamentu-cr/
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17. 6. 2014
Zahradní slavnost
Ve středu 11. června proběhla v Diagnostickém ústavu v Praze 4 v Hodkovičkách Zahradní slavnost, která přiblížila tento typ školského zařízení široké veřejnosti a mohla tak přispět k vyvrácení neblahému stigmatu těchto zařízení.
Slavnost otevřela brány do areálu, kde se návštěvníci zúčastnili nejen zábavy v podání různých soutěží a závěrečného koncertu skupiny Chamber Worchester, ale také měli možnost přiblížit se obsahu diagnostické práce – například stanovištěm, ve kterém bylo možné si v odlehčené formě zkusit různé diagnostické metody.
Hlavním přínosem však bylo setkání s dětmi umístěnými v zařízení, které se celé slavnosti také zúčastnily. Setkání poukázalo, že tyto děti jsou stejné jako ostatní a mnohdy jen díky souhře okolností se dostaly až sem.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15. 6. 2014
Předání prestižní mezinárodní ceny vévody z Edinburghu
V červnu letošního roku byly předány prestižní mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Stříbrnou a bronzovou cenu získali mladí lidé, kteří jsou umístěni v zařízení institucionální výchovy. Jedná se o Dětský domov se školou v Těrlicku u Ostravy, Veselíčku na Moravě a Výchovný ústav v Novém Jičíně. Ocenění dostali mladí lidé za dlouhodobou dobrovolnickou práci.
Slavnostní předávání stříbrného a bronzového ocenění mládeži zapojené do projektu DofE Award, proběhlo 10. června 2014 v Kongresovém centru v Praze.
Jedná se o prestižní vzdělávací program, který mladým lidem od 14 do 25 let umožňuje rozvíjet kompetence a aktivně využívat volný čas. Program byl založen v roce 1956 britským princem Philipem, vévodou z Edinburghu a v České republice se tento program realizuje od roku 1993.
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je pro mladého člověka především osobní výzvou. Účastník programu v něm má možnost poznat sám sebe jako jedinečnou osobnost s potenciálem proměňovat svá přání ve skutečnost. K tomuto poznání ho dovede plnění dílčích výzev, jejichž konkrétní podobu si pod vedením zkušených vedoucích či školitelů programu určuje každý účastník individuálně. Na cestě k certifikátu o úspěšném absolvování programu tak nesoutěží mladí lidé mezi sebou, ale jen sami se sebou. Stěžejními vlastnostmi účastníků programu jsou odhodlání a vytrvalost. Překonání sebe sama i vlastních očekávání se pro mladého člověka stane tou největší odměnou. Mladí lidé se do programu zapojují dobrovolně a ve svém volném čase. Účastníci programu se věnují rozvoji dovedností, sportovním aktivitám, dobrovolnictví a podnikají dobrodružné expedice. Pro splnění zlaté úrovně se navíc účastní akce s pobytem. Své aktivity a cíle si sami vybírají, a to na bronzové, stříbrné nebo zlaté úrovni. Po jejich splnění získají prestižní certifikát na slavnostním předávání s účastí významných osobností z České republiky i ze zahraničí.
Za získání této prestižní ceny všem účastníkům gratulujeme.
Více zde informací naleznete na těchto odkazech
http://www.vunj.cz/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=25
http://www.ddsveselicko.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=72