Vznik protektorátu znamenal ve shodě s cíli hitlerovské říše zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Konference se zaměřila na povahu tohoto systému a na proces, kterým se systém utvářel pod tlakem nacistické okupační moci. Jejím cílem bylo také objasnit charakter správy protektorátu a jeho mocenských složek – armády a policie.
Tématem správy protektorátu se zabýval děkan Právnické fakulty UK a přední odborník na právní dějiny Jan Kuklík, na problematiku armády v tomto období se soustředili ve svých vystoupeních pracovníci Vojenského historického ústavu Karel Straka a Jiří Plachý, k činnosti policie se vyjádřil historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Vajskebr, který se tomuto tématu dlouhodobě věnuje.
Konferenci doprovázela výstava s názvem Transport smrti Litoměřice – Velešín, která byla věnovaná vlně solidarity českého obyvatelstva vězňům koncentračních táborů na konci války. Výstavu zapůjčil Vojenský historický ústav.