Slavnostního otevření Science Gateway se za Českou republiku zúčastnila společně s prezidentem Švýcarské konfederace a ministry školství a výzkumu řady evropských zemí vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová. Ta v diskusním panelu k roli výzkumných infrastruktur v rozvoji vzdělávání ve vědě, technice a matematice vysoce ocenila práci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) právě s nejmladší generací, která představuje opravdovou investici do budoucnosti.
Vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová při otevření Science Gateway.
Centrum je přístupné návštěvníkům z celého světa, přičemž je jeho cílem demonstrovat význam základního výzkumu a jeho přínosů pro společnost, a také vzbudit zvědavost a vášeň pro vědu u nejmladších generací i široké veřejnosti, a inspirovat mladé lidi, aby se v budoucnu pro kariéru v oblasti vědy, techniky, inženýrství a matematiky (STEM) rozhodli.
Science Gateway CERN.
Budova Science Gateway je inspirována trubkovou konstrukcí urychlovačů CERN a je tvořena z pěti prostor, ve kterých jsou výstavy, interaktivní expozice, laboratoře a auditorium. Průhledné skleněné panely a mosty představují závazek CERN k přeshraniční spolupráci a ke kultuře otevřené vědy, která je přístupná všem.
Interaktivní model urychlovače částic.
Budovu samotnou navrhl věhlasný architekt Renzo Piano, přičemž samotná výstavba byla plně financována z prostředků soukromých nadací. Očekává se, že Science Gateway každoročně navštíví až půl milionu zájemců z celého světa. Vstup do centra bude zdarma a otevřeno bude 6 dní v týdnu, a to od úterý do neděle.
Skupiny od 12 osob se mohou na návštěvu Science Gateway registrovat ZDE, jednotlivci, rodiny či malé skupiny pak ZDE.
Další informace zde: https://visit.cern/plan-your-visit
Fota zdroj: CERN