Soutěž Intel ISEF zahrnuje patnáct oborů od přírodovědných přes technické až po humanitní, přičemž se jí účastní více než 1700 studentů z téměř sedmdesáti zemí světa. Účastníci procházejí sítem 400 národních a regionálních soutěží, do kterých se každoročně přihlašuje více než sedm milionů středoškoláků z celého světa.
Projekty posuzuje téměř 1200 špičkových vědců včetně několika nositelů Nobelovy ceny. V jednotlivých oborech soutěží přibližně osmdesát projektů. Konkurence je obrovská a samotná účast v soutěži je hodnocena jako úspěch. Česká delegace SOČ byla letos složena ze tří autorů odborných prací z oborů chemie, geologické vědy a zdravotnictví.
Třetí místo v kategorii Chemistry získala s prací Optimalizace syntézy a biologické vlastnosti inhibitorů reverzní transkriptázy HIV-1 /Synthesis of HIV-1 reverse transcriptase inhibitors/ Tereza Gistrová z Gymnázia Zlín.
Třetí místo v kategorii Biomedical and Health Sciences s prací Inhibice glutamátové excitotoxicity v glaukomu lipozomy /Inhibition of glutamate excitotoxicity in glaucoma by liposomes/ získal Alexandr Zarivnij z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci.
Soutěže se dále zúčastnil také Vojtěch Hýbl z Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi s prací Stanovení izotopů olova v loukoťových kolečkách z mladší doby železné a porovnání získaných dat pomocí kvadrupólu ICP-MS a multikolektoru MC-ICP-MS, metodický přístup (What can lead tell us about Celtic life? Tracing the origin of lead in Celtic artefacts usisg Mass Spectrometr).
Soutěž je organizována společností Society for Science and Public s podporou společnosti Intel.
Více informací o soutěži najdete zde: www.societyforscience.org.
Foto: Vojtěch Hýbl