V loňském roce zrealizovala Česká republika ve spolupráci s dalšími účastnickými státy iniciativy Společného programování Neurodegenerativní onemocnění / Alzheimerova choroba (Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research, dále jen „JPND“) výzvu s názvem Multinational Research Projects on Personalised Medicine for Neurodegenerative Diseases. Výzva reaguje na vývoj nových technologií v oblasti neurodegenerativních onemocnění, jako jsou farmakogenomika anebo modelování podle konkrétního pacienta či simulace nemocí. Tyto přístupy vycházejí z předpokladu, že všichni pacienti nejsou identičtí a jejich schopnost reagovat, či tyto léky odbourávat, se může lišit podle genetického základu jedince.
V rámci výzvy bylo předloženo celkem 163 návrhů mezinárodních projektů se zapojením výzkumných týmů z 23 zúčastněných států. K financování bylo doporučeno 18 projektů, z nich 4 s českou účastí. Příjemci finanční podpory MŠMT na řešení těchto projektů jsou Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Ústav experimentální medicíny AV ČR Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. Řešitelé se v rámci projektů zaměří především na výzkum demence a Alzheimerovy choroby. Celková výše finanční podpory přesahuje 30 milionů Kč.
Iniciativa JPND, v níž je ČR aktivně zapojena od roku 2017, je formou spolupráce, která se zaměřuje na koordinaci evropského výzkumu. Jedná se o největší celosvětovou výzkumnou iniciativu, která se zabývá neurodegenerativními onemocněními, jakými jsou demence, Alzheimerova choroba či Parkinsonova nemoc. Základním cílem iniciativy je nalézt způsoby včasné diagnózy a léčby neurodegenerativních onemocnění, které by zmírnily sociální a ekonomické dopady onemocnění pro pacienty, jejich rodiny a zdravotnický systém.