Za 35 let existence EUREKA došlo k uskutečnění více jak 7 500 projektů výzkumu a vývoje. Investice do veřejného a soukromého sektoru dosáhly více jak 48 miliard EUR. V současné době sestává mezinárodní síť EUREKA z více než 45 států na území Evropy a dalších mimoevropských zemí. Všechny členské země sdílejí stejné cíle a mají k dispozici národní financování.
V průběhu 35letého období vývoje došlo k rozšíření původních aktivit EUREKA podle potřeb řešitelských organizací, aby co nejlépe vyhovovaly mezinárodním projektům výzkumu a vývoje a zároveň požadavkům průmyslu a dalších potřebných oblastí. V současné době se nabízejí příležitosti k mezinárodní spolupráci zejména pro malé a střední podniky a případně další uchazeče formou EUREKA Network projektů nebo formou projektů programu Eurostars. Dále ke spolupráci smíšených konsorcií lze využít formy EUREKA klastrů, případně GlobalStars.
Kvůli pandemii připravilo Rakousko coby aktuálně předsedající stát EUREKA ve spolupráci se sekretariátem EUREKA virtuální konferenci k oslavě 35letého výročí. ČR se zúčastnila prostřednictvím video zdravice náměstka MŠMT pro vysoké školství, vědu a výzkum Pavla Dolečka. Více informací najdete ZDE.
Výsledky 9. výzvy programu INTER-EXCELLENCE, podprogramu INTER-EUREKA:
Do 9. výzvy INTER-EUREKA byly podány následující typy projektů EUREKA s účastí českých uchazečů: Network projekty, GlobalStars s Japonskem a Klastrové projekty EUREKA.
Termín vyhlášení 9.výzvy byl 18. června 2020, termín uzávěrky 25. září 2020. Pro podané projekty je nastaveno období řešení na léta 2021 až 2023.
K uzávěrce 9. národní výzvy INTER-EUREKA bylo doručeno celkem 18 návrhů projektů (z toho 2 návrhy byly podány v rámci výzvy GlobalStars s účastí japonských uchazečů a 3 návrhy prostřednictvím klastrů SMART a CELTIC Next). Tyto projekty byly hodnoceny mezinárodní skupinou vysokých představitelů programu. Schváleno bylo nakonec 13 projektů, kde jsou v největší míře zastoupeny malé a střední podniky. Celkem 9 schválených projektů týká network projektů, další 3 projekty se týkají výše uvedených klastrů a jeden česko-japonský projekt GlobalStars. Celkové náklady všech 13 vybraných projektů činí rekordních 215,1 milionů Kč.