Na konci prosince 2023 předložila Česká republika Výboru ministrů Rady Evropy takzvaný akční plán výkonu rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D.H. a ostatní (stručné shrnutí zde). V něm informuje, jaká opatření v následujících dvou letech přijme s cílem snížit zastoupení romských žáků ve školách a třídách pro žáky s diagnostikou lehkého mentálního postižení a obecně v etnicky segregovaných školách.
Na setkání představil náměstek ministra školství Jiří Nantl plán opatření, která chce MŠMT v následujících dvou letech přijmout.
Akční plán vznikal ve spolupráci MŠMT a Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva Ministerstva spravedlnosti. Opatření k Rozsudku D.H. a ostatní, který byl vydán v listopadu 2007, se tematicky týkají tři hlavních oblastí, a to podpory škol, reformy poradenského systému a etnické desegregace. Konkrétně půjde o úpravu systému financování regionálního školství a nastavení metodické, personální a finanční podpory škol dle podílu žáků se sociálním znevýhodněním nebo zvýšení kvality a efektivity školských poradenských zařízení skrze posílení kompetencí MŠMT v jejich řízení. Klíčová je také podpora a koordinované prosazování desegregačních opatření ze strany MŠMT a dalších institucí při komunikaci se školami a zřizovateli škol, na jejichž území dochází k segregovanému vzdělávání romských žáků.
Opatření představí zástupci České republiky už příští měsíc u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Akční plán obsahuje konkrétní opatření, která jsou rozdělena tematicky do tří projektových karet, jejichž podrobný popis tvoří jednotlivé přílohy Akčního plánu. Jedná se o projektové karty: Podpora škol; Reforma poradenského systému a Etnická desegregace