Národní implementační plán Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech, který byl vzat na vědomí vládou dne 7. prosince 2005 usnesením č. 1572, stanovil strategické cíle a akční plány České republiky k plnění globální environmentální smlouvy, jejímž cílem je ochrana lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými vlivy perzistentních organických polutantů („POPs").
POPs jsou zjednodušeně řečeno odolné organické odpadní látky, přenosné přes hranice států, ukládající se daleko od místa jejich vstupu do prostředí.
Národní implementační plán definuje sedm strategických cílů:
- 1. eliminace vstupů POPs do prostředí,
- 2. odstranění starých zátěží,
- 3. podpora dobudování zařízení ke sběru odpadů s obsahem POPs,
- 4. aplikace principů nejlepších dostupných technik/nejlepší environmentální praxe BAT/BEP,
- 5. příprava komplexních plánů odstranění odpadů,
- 6. získání dalších údajů o oblastech zatížených POPs
- 7. optimalizace monitorovacích programů.
Vzhledem k rozsahu aktivit souvisejících s plněním Úmluvy a jejich průřezovému charakteru zřídil ministr životního prostředí v listopadu 2006 Národní centrum pro perzistentní organické polutanty („Národní POPs centrum"), které je poradním expertním sborem pro aktivity spojené s problematikou POPs a úkoly vyplývajícími z mnohostranných mezinárodních smluv zaměřených na chemické látky a odpady. Národní POPs centrum bylo zřízeno v rámci Výzkumného centra pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii Masarykovy univerzity v Brně a spolupracuje s předními českými experty z různých resortů a s institucemi zabývajícími se problematikou spojenou s POPs jako jsou Národní referenční laboratoře pro POPs, Státní zdravotní ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský či Český hydrometeorologický ústav. Na aktivitách Národního POPs centra se podílejí rovněž nevládní organizace, zejména Sdružení Arnika, pro které je problematika toxických látek a odpadů jednou z priorit. Činnost Národního POPs centra je podporována a koordinována Radou složenou ze zástupců ministerstev životního prostředí, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, obrany, školství, mládeže a tělovýchovy, financí a dopravy.
ČR je jednou z mála zemí Evropy, kde existuje dlouhodobý monitoring ovzduší; od roku 1988 probíhá na observatoři Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Košeticích ve spolupráci s Národním POPs centrem. Zároveň se provádí, již pátým rokem, monitoring ovzduší pomocí pasivních vzorkovačů. Výsledky lze využít pro hodnocení trendů výskytu POPs ve volném ovzduší ČR. Odběrová síť nazvaná „MONET_CZ" umožňuje hodnotit účinnost opatření přijatých na zdrojích ke snížení emisí POPs a slouží jako model pro vybudování podobných nástrojů v dalších zemích, zejména v těch, kde jakákoli data o kvalitě ovzduší zcela chybí.
Probíhá rovněž monitoring povrchových i podzemních vod, v souladu s požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky. POPs jsou sledovány i v rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí ve venkovním ovzduší na městských stanicích (polycyklické aromatické uhlovodíky), v pitné vodě, dietární expozici, mateřském mléku a krevním séru. Na úrovni EU probíhá snaha o sladění všech biomonitorovacích aktivit, na čemž se za ČR podílí Státní zdravotní ústav.
Veškeré získané údaje jsou využívány na národní úrovni, ale také pro regionální a globální hodnocení POPs. Jsou zároveň zdrojem pro Program spolupráce při monitorování a vyhodnocování dálkového přenosu látek znečišťujících ovzduší v Evropě (EMEP), který je součástí plnění Úmluvy Evropské hospodářské komise OSN o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států, a slouží i jako podklad pro hodnocení účinnosti Stockholmské úmluvy. Systém monitoringu splňuje požadavky schválené na 4. zasedání Konference smluvních stran Stockholmské úmluvy (v Ženevě, 4.- 8.5.2009), kterými jsou sledování POPs ve dvou základních matricích - ovzduší a mateřském mléce.
Česká republika patří při plnění Úmluvy k nejaktivnějším státům v rámci Evropské unie, regionu střední a východní Evropy i celosvětově.
Více na: http://www.recetox.muni.cz/pops-centrum/index.php?pg=o-nas--hlavni-cile