Prezentace k webináři je ke stažení ZDE.
Obecně k maturitní zkoušce, přístup k maturitní zkoušce
Musí mít maturant uzavřeno známkami 2. pololetí?
Nemusí, 2. pololetí není významné pro přístup ke konání maturitní zkoušky. Je na žákově rozhodnutí, zda si zkoušky dokončí či opraví.
Pokud žák neuspěl u opravné zkoušky za 1. pololetí a předmět se ve 2. pololetí vyučuje, může jít k maturitní zkoušce na podzim 2021, pokud předmět řádně ve 2. pololetí ukončí?
Nemůže, jakmile neuspěl v 1. pololetí, nemůže konat maturitní zkoušku bez ohledu na hodnocení za 2. pololetí na podzim 2021 ani v budoucích termínech. Žák musí (chce-li mít stále „status studenta“) pokračovat ve vzdělávání ve druhém pololetí a zároveň do doby, kdy je žákem školy, požádat ředitele o opakování ročníku, případně zahájit studium v jiném oboru vzdělání.
Žák má 5 na vysvědčení v 1. pololetí, z opravné zkoušky má opět 5. Žádá o přezkum – do kdy musí být komisionálně přezkoušen, aby šel k MZ na jaře?
Komisionální přezkoušení má být do 14 dnů. Škola může žákovi vyjít vstříc a stanovit termín do konce března. Termín 31. 3. 2021 je nepřekročitelný. Pokud by se komisionální přezkoušení konalo až v dubnu, žák při něm uspěl, pak může jít, pokud podá přihlášku do 23. 7. 2021k maturitní zkoušce v podzimním zkušebním období.
Pokud bude žák neúspěšný u maturitní zkoušky, může opakovat 4. ročník?
Ano, podmínka, že žák neprospěl ve 2. pololetí, nyní pro závěrečné ročníky neplatí, takže je možné i takovému žákovi povolit opakování ročníku. Žák musí podat žádost o opakování do doby, kdy je žákem školy. Všechny dosud vykonané části maturitní zkoušky se mu však anulují.
Jaké hodnocení bude na maturitním vysvědčení u ČJL a u cizích jazyků? Ať už žák koná nebo nekoná ústní zkoušku z těchto předmětů. Prospěl/neprospěl nebo nějaká známka?
Hodnocení DT bude uspěl/neuspěl s procentuálním vyjádřením úspěšnosti (na maturitním vysvědčení může být pouze „uspěl“). Nebude-li ústní zkoušku konat nebo zkoušku vykoná na stupeň prospěchu 5, pak budou mít kolonku proškrtnutou. Na Europass bude uveden přepočet procentního hodnocení na známky.
Pokud žák ústní zkoušku bude konat, získá dle kritérií stanovených ředitelem školy stupeň prospěchu 1 až 4. Pokud ústní zkoušku nebude konat, kolonka bude proškrtnuta.
Pokud musí žák dělat na podzim opravné zkoušky z DT i z profilové části, musí podat 2 přihlášky nebo může podat 1 přihlášku, když už do 23. 7. je jasné, že musí dělat i z profilových zkoušek?
Nikoliv, bude-li znát výsledky všech zkoušek již do podávání prvního termínu přihlášky pro podzimní zkušební období, může podat pouze 1 přihlášku se všemi zkušebními předměty. 2 přihlášky podává pouze tehdy, když nebude znát výsledky některé profilové zkoušky.
Bude i nadále zachováno celkové hodnocení na maturitním vysvědčení prospěl/prospěl s vyznamenáním?
Ano, bude to zachováno. Výpočet celkového prospěchu se nijak OOP nezměnil. Může tedy nastat situace, že se celkový prospěch počítá jen z 1 známky (pokud žák předloží jazykový certifikát). Nebude zpracovávána žádná převodová tabulka.
Pokud žák nebude konat jednu z částí z AJ, nebude mít splněnu znalost B1. Nebude to pro ně nevýhodné, například při hledání zaměstnání?
Vysvědčení o maturitní zkoušce bude, pokud se žák k této zkoušce přihlásil, obsahovat výsledek „uspěl“ z didaktického testu z ANJ. Úspěšné splnění DT bude dokládat získanou znalost úroveň jazyka. Pokud se žák k ANJ ve společné části nepřihlásí, musí ústní zkoušku z cizího jazyka v rámci „dalších profilových zkoušek“ konat a pak z ní získá hodnocení stupněm prospěchu. Bodový přepočet procentuální úspěšnosti z didaktického testu na klasifikaci bude uveden v Europass. I při nekonání jedné z částí zůstává tato zkouška na úrovni B1.
Budou vysoké školy zohledňovat, jestli maturitní zkouška proběhla i s ústní zkouškou?
Zákon o vysokých školách vyžaduje maturitní vysvědčení a neřeší strukturu maturitní zkoušky. Žák tedy i v upravené formě tuto podmínku splní. Vysoké školy mohou stanovit i další zvýhodňující kritéria, např. i za ústní zkoušku, nemohou to však stanovit jako nutnou podmínku. Vysoké školy jsme o změnách maturitní zkoušky informovali.
Pokud žák onemocní, nebude tedy konat nepovinnou zkoušku, kterou si přihlásil, zůstane mu tato zkouška i v dalších maturitních termínech v budoucnu?
Pokud se žák z nepovinné zkoušky omluví, má právo ji konat v náhradním termínu.
Zůstává povinnost poskytnout žákům 5 dnů volna před MZ?
Ano, povinnost zůstává, je možné je však rozdělit, nemusí být všechny před konáním DT, ale mohou být i např. i dříve, před konáním písemných nebo praktických zkoušek.
Bude na vysvědčení nějaká doložka nebo text, který bude reflektovat "zvláštnost" počtu předmětů apod.?
Ne, nebude se uvádět.
Termín pro přihlášení k podzimní MZ pro žáky, kteří nejsou prvomaturanti, tedy opakují zkoušku z předchozích let, je také do 23. 7. nebo platí do 30. 6.?
Platí termín do 23. 7. 2021 (pro didaktické testy), resp. do 30. 7. 2021 (pro profilovou část). Termín do 30. 6. 2021 splňuje také podmínku do 23. 7. 2021.
Žák prvomaturant rok 2019 neuspěl u DT z AJ. Bude v letošním roce konat písemnou práci z AJ?
Pokud žák neuspěl u DT, koná DT. Pokud neuspěl také u PP, musí konat i PP. Žák se do 1. 12. 2020 musel přihlásit k oběma zkouškám, pokud je neměl dosud úspěšně ukončené.
Žák konal jako prvomaturant MZ ve školním roce 2019/2020. Koná žák písemnou práci z AJ, pokud minulý rok neuspěl u DT z AJ?
Pokud tento žák konal maturitní zkoušku podle zákona č. 135/2020 Sb. (tj. v řádném termínu na jaře 2020), pak písemnou práci nekoná.
Žák se přihlásí na ústní zkoušku z ČJL – neuspěje a neuspěje ani z odborného předmětu. Nemá maturitu. Musí v opravném termínu konat opravnou ústní zkoušku z ČJL, aby získal maturitu?
Nemusí. Stačí pouze zkouška z odborného předmětu. Neúspěch u ústní zkoušky z ČJ není obsažen na maturitním vysvědčení, nicméně žák má možnost do 5 let konat opravné zkoušky.
Jak je to letos s ústní maturitní zkouškou u žáků opakujících maturitu?
Těchto žáků se týká ústní maturitní zkouška. Žáci konající maturitní zkoušku v opravných termínech, neměli podmínky pro vzdělávání a k přípravě na MZ ztížené distanční výukou, protože se na opravný termíny museli připravovat jako každý rok samostudiem, tito nemají možnost dobrovolnosti této zkoušky.
Žák konal maturitu na jaře 2020, z DT neuspěl, UZ uspěl, PP nekonal. Letos je přihlášen k DT, musí konat znovu ÚZ, nebo mu bude uznána, pokud bude uznána, musí se přepočítat známka?
U ÚZ uspěl a nemusí ji konat. Známka se přepočítá podle pravidel stanovených v přechodných ustanovení novely vyhlášky č. 177/2009 Sb. Tuto informaci ředitelé škol již obdrželi koncem ledna 2021 od Centra přes IS Certis.
Žák v roce 2018 neuspěl u písemné práce z ČJL, chce se hlásit k opravnému termínu na podzim 2021. Bude zkoušku konat jako státní (zadá Centrum) nebo profilová (zadá škola)?
Žák bude konat písemnou práci podle zadání a kritérií školy a hodnotí škola. Dle přechodných ustanovení už od jarního zkušebního období ve všech termínech je konání PP z ČJL součástí profilové zkoušky – zadání, opravování i kritéria stanovuje ředitel školy ve spolupráci s učiteli.
Žák měl poprvé konat maturitní zkoušku v roce 2019 (společná část Čj, Aj, profilová - Šj, ZSV). Vzhledem k nemoci bude maturovat až nyní v náhradním termínu. Bude tedy psát 3 písemné práce (Čj, Aj, Šj)?
Ano, je to tak. Žák, který první řádný termín MZ konal nebo měl konat dle školského zákona (ne podle zákona č. 135/2020 Sb. nebo podle OOP), musí konat všechny části MZ, které konal nebo měl konat ve svém prvním řádném termínu. Takže ano, musí psát všechny 3 písemné práce.
Didaktické testy
Mimořádný termín DT v červenci 2021 je pouze pro nemocné covidem-19 a karanténní případy kvůli covid-19? Pro případné nemocné s jinou diagnózou to tedy neplatí?
Mimořádný termín je určen jako náhradní či opravný pro všechny, kteří byli v souladu se školským zákonem přihlášeni do 1. 12. 2020 ke konání didaktického testu a z konání zkoušky se omluvili (z jakéhokoliv důvodu, který ředitel školy uznal) – toto platí jak pro povinnou, tak i nepovinnou zkoušku, nebo u této zkoušky neuspěli – toto platí pouze pro povinnou zkoušku konanou ve společné části maturitní zkoušky formou DT v řádném termínu v jarním zkušebním období 2021.
K mimořádnému termínu tedy maturant nepodává přihlášku, ale pouze žádost? Bude zveřejněn ze strany MŠMT k tomuto účelu nějaký formulář?
Žák musí svou neúčast omluvit řediteli školy v souladu s platnou legislativou; pokud ředitel školy omluvu uzná, předá informaci Centru. Všichni omluvení a ti, kteří v řádném termínu neuspěli, budou automaticky přihlášeni ke konání náhradní/opravné zkoušky. Nedostaví-li se ke zkoušce, budou automaticky omluveni, termín neztrácejí.
Pouze osoby s PUP ve skupině 2 a 3 s modifikovanou zkušební dokumentací potvrdí řediteli školy písemně svůj zájem zkoušku konat v mimořádném termínu kvůli přípravě speciální modifikované zkušební dokumentace pro spádovou školu.
Jak žák prokáže, že neúčast žáka na DT byla z důvodu COVIDu?
Není stanoven způsob prokazování nebo konkrétní dokument. Má to prokázat žák. Máme poznatky o tom, že ne vždy je při karanténě vydáváno písemné rozhodnutí. Ředitel by tedy měl akceptovat jakoukoliv možnost (potvrzení lékaře, KHS, ale i e-mail, SMS). V případě pozitivního testu, získá žák potvrzení o pozitivním testu.
Učíme nástavbové maturanty, máme tam vojáky, kteří od listopadu 2020 jsou nasazení v nemocnicích. Proč nemohou být osvobozeni od DT?
Úlevy jsou navázány na vládní usnesení, tedy na rozhodnutí o nařízení pracovní povinnosti, a týká se to žáků škol pouze určitých oborů vzdělání, a to ve všech formách vzdělávání. Potvrzení, které musí žák předložit, může stvrzovat nejen nařízenou pracovní povinnost, dobrovolnickou činnost, praktické vyučování, ale také i pracovní poměr v těch zařízeních, na která se vládní usnesení vztahovala. Na žáky ostatních oborů vzdělání ani na osoby, které se ve školním roce 2020/2021 nevzdělávaly, se úleva nevztahuje.
Budou v dokumentech CERMATu k ústním zkouškám nová okna kromě Konal-Nekonal-Vyloučen také Konal dobrovolně apod.?
Nikoliv, žádná taková kolonka není nutná. Zůstává zachován stávající postup.
Když doloží žák 160 dobrovolnicky odpracovaných hodin, ale je např. z gymnázia, pak pro něho úlevy neplatí?
Ano, neplatí, žák gymnázia musí didaktický test konat.
Dostane žák výsledek DT v procentech písemně?
Na vysvědčení o maturitní zkoušce bude „uspěl“ a procentní vyjádření úspěšnosti. Obdobně to tak žák dostane i na protokolu o konání společné části.
Didaktické testy z jazyků budou považovány za plnohodnotnou MZ, pokud se žák rozhodne nekonat ústní zkoušku. Uvažuje se o tom, že bude známkován, nebo zůstane hodnocení uspěl/neuspěl?
Zůstane hodnocení uspěl/neuspěl, DT se známkovat nebudou. Přehled o tom, jaké známce odpovídá skóre, bude uveden v kritériích zkoušek společné části, které MŠMT do 31. 3. 2021 zveřejní, a v Europassu.
K jakému datu je třeba jmenovat zadavatele u DT?
Zadavatele jmenuje ředitel školy 1 měsíc před termínem konání DT.
Budou se digitalizovat záznamové archy i těch žáků, kteří se k DT nedostaví? Bude se zaškrtávat políčko nekonal? Co se uvede do prezenční listiny? Myšleno i těch žáků, kteří nemusí DT konat.
Škola záznamový arch i prezenční listinu vyplní tak, jako by se žák nedostavil (tzn. na záznamový arch pole „Nepřítomen či nedokončil“, do prezenční listiny nic, na protokol žáka uvede do seznamu nepřítomných), a zbytek se ošetří v informačním systému. Podrobnější informace k vyplňování dokumentace k letošním DT budou součástí pokynů pro jednotlivé funkce zajišťující společné části MZ. Hodnocení bude žákovi stanoveno dle výpočtu z příslušných vysvědčení z daného předmětu, které ředitel školy předal Centru.
Proč má do průměrné známky při nahrazení DT započítávat i konec minulého školního roku, když museli všichni projít, a ne pololetí?
Žáci mají možnost nekonat DT a skóre se vypočítává na základě známek z předcházejících vysvědčení. Ve 2. pololetí školního roku 2019/2020 na mnoha školách probíhala distanční výuka a na vysvědčení se mělo zohlednit mj. i hodnocení za 1. pololetí tohoto školního roku.
Profilové zkoušky
Bude-li žák v karanténě či nemocen covidem-19 v období profilových zkoušek, má škola vyhlásit mimořádný termín (jako u DT), nebo žák bude zkoušku konat v podzimním zkušebním období?
Pokud by žák byl nemocen nebo v karanténě z důvodu covid, a toto by přesáhlo období profilových zkoušek, koná náhradní zkoušku v podzimním zkušebním období. Pokud by karanténa nebo nemoc nepřesáhla jarní zkušební období, předseda zkušební komise má možnost žáka zařadit ještě do tohoto období.
V případě praktické zkoušky je ředitel školy povinen stanovit mimořádný termín pro osobu, která konala nebo měla konat praktickou zkoušku v období od 19. dubna do 5. srpna 2021 tak, aby se zkouška konala v jarním zkušebním období, a to nejdříve po uplynutí 15 pracovních dnů ode dne, kdy osoba měla konat nebo konala praktickou zkoušku, nejpozději však 27. srpna 2021; pro osobu, která konala nebo měla konat praktickou zkoušku v období od 6. srpna do 27. srpna 2021 tak, aby se zkouška konala v podzimním zkušebním období, a to nejdříve po uplynutí 15 pracovních dnů ode dne, kdy osoba měla konat nebo konala praktickou zkoušku.
Žák se přihlásí na ústní zkoušku z jazyka českého nebo anglického, dostane jinou známku než nedostatečně (například dostatečně, dobře) a není s ní spokojen. Nechce, aby byla uvedena na maturitním vysvědčení. Je to možné? Jak v tomto případě postupovat?
Pokud se žák do 30. 4. přihlásí, pak tuto zkoušku koná. Jakmile obdrží známku 1-4, nemůže se rozhodnout, že tuto známku nechce, a známka mu je započtena do maturitního vysvědčení. Nedostatečná známka není součástí maturitního vysvědčení.
Žák se přihlásil k dobrovolné zkoušce. Obdržel 5, zkouška se mu ruší. Ale co když obdrží 4 a tuto známku nechce. Může od zkoušky odstoupit? Dokdy?
Od vykonání zkoušky může odstoupit nejpozději v průběhu dané zkoušky. Jakmile bude zkušební maturitní komisí jeho výkon u ústní zkoušky vyhodnocen, bude mít toto hodnocení uvedeno na maturitním vysvědčení a započítáno do celkového hodnocení. Pokud od zkoušky odstoupí, bude mu tento pokus hodnocen stupněm prospěchu „nedostatečným“ a zůstanou mu 2 opravné pokusy (pokud se omluví, má náhradní termín).
A může od ní odstoupit třeba týden před ústními zkouškami?
Když i v den konání zkoušky k této nenastoupí, platí stejný princip.
Nemůže tady vzniknout paradox, kdy pro žáka, který koná ústní zkoušku z ČJ, bude lepší zkoušku neudělat než dostat dostatečnou z hlediska počítání průměru?
Je na zvážení maturanta, zda se zkoušku dobrovolně rozhodne vykonat, zda tuto známku na vysvědčení potřebuje z jakéhokoliv důvodu. Toto rozhodnutí se pojí se všemi důsledky z toho vyplývajícími.
Jak má postupovat žák, který letos nebude skládat ústní zkoušku z ČJL a cizího jazyka a příští rok by se hlásil na jinou VŠ, kde by ústní zkoušku zvýhodňovali?
Pokud se žák letos rozhodne nekonat tyto zkoušky a nenahlásí jejich konání řediteli školy do 30. dubna 2021, pak má možnost vykonat jednotlivou zkoušku nebo konat celou další MZ. Může se však letos k těmto zkouškám přihlásit a pokud je nevykoná, může si je v 5leté lhůtě dokončit.
Ústní maturitní zkoušky se mohou konat od 1.6.2021, my je konáme od 1. do 4.6.2021. Výsledky DT z Centra ale dostaneme až 7.6.2021. U ÚZ tedy nebudeme žákům sdělovat celkový výsledek maturity?
Ano, nebudete sdělovat, protože ho neznáte. Pokud Vám tento časový harmonogram nevyhovuje, můžete do 31. 3. 2021 časové schéma změnit. Můžete jim sdělit výsledky všech zkoušek konaných v profilové části. Výsledky společné části z didaktických testů – tj. zda u nich uspěli nebo neuspěli, jim budete moci sdělit, až když Vám je Centrum přes informační systém zašle.
Pokud si žák zvolí, že bude konat ústní zkoušku z ČJL a CJ, ale neuspěje, přesto získá maturitní vysvědčení bez hodnocení těchto předmětů. Má povinnost se přihlásit k opravné zkoušce z těchto předmětů?
Žák není povinen se přihlásit k opravné zkoušce, ale má právo konat opravnou zkoušku do 5 let od ukončení studia. Pokud u zkoušky uspěje, vrátí vysvědčení bez této známky a obdrží nové vysvědčení.
Jak se budou hlásit žáci k nepovinné ústní zkoušce z českého jazyka/cizího jazyka? Existuje formulář?
Přihláška má být písemná a má být zachycená. Jsou možné i elektronické formy přihlašování, například i e-mailem nebo školním informačním systémem. Formulář není stanoven. Cermatu se tyto informace nepředávají. Termín pro přihlášku je do 30. dubna 2021.
Proč je termín pro ústní zkoušky od úterý, a ne od pondělí?
Protože to je od začátku měsíce a takto to vyšlo.
Je vtipné, že termíny ústních zk. musíme vyhlásit do 31.3., kdy ještě nevíme, kolik žáků si ty dobrovolné zkoušky zvolí a kolik dní nám zkoušky tedy zaberou.
Ředitel do 31. 3. vyhlašuje období, kdy se maturitní zkoušky konají. Vlastní harmonogram konání zkoušek se vyhlašuje později podle přihlášených žáků. I za běžné situace ředitel školy neví, kolik žáků mu skutečně MZ bude konat, protože musí konkrétní termíny zveřejnit 2 měsíce před konáním zkoušek. Je o vyhlášení „období“ pro konání profilových zkoušek, tedy tak, aby je mohli vykonat všichni maturující žáci. Přesný rozpis zkoušek bude, tak jako každý rok, ředitel školy sdělovat žákům až těsně před jejich konáním.
Poslední žákův pokus byl v roce 2017, je nutno pro tohoto žáka tvořit zcela nové maturitní listy (monotematické a z 20% odbornou slovní zásobou), nebo můžeme použít ty co jsme používali v minulosti?
Ústní zkoušky se převedly ze společné části do profilové. I tito uchazeči musí konat maturitní zkoušku podle nových pravidel, tj. dle monotematických pracovních listů, které budou obsahovat určitou část odborné slovní terminologie (povinné procento není stanoveno) a které připraví škola.
Do kterého data musí ŘŠ zveřejnit kritéria hodnocení profilových zkoušek?
Kritéria hodnocení zkoušek profilové části schvaluji zkušební maturitní komise a ředitel školy s nimi žáky seznamuje před konáním první profilové zkoušky.
Jak bude vypadat maturitní vysvědčení v případě, že se žák nebude účastnit ústní zkoušky?
Nekonal-li žák oba předměty (pokud se žák přihlásil ke konání CJ ve společné části), kolonky budou proškrtnuté.
Žáci "někde" zjistili, že když neuspějí u přihlášené zkoušky z ČJ nebo CJ, je toto uvedeno na zadní straně vysvědčení. Je to pravda?
Není to tak. Pokud neuspějí, tj. dostanou známku „5, nedostatečnou“, tak toto hodnocení nebude na vysvědčení na čelní straně uvedeno. Na zadní straně vysvědčení se uvádí pouze zkoušky „nepovinné“, což tato zkouška ze své podstaty není.
Bude umožněno, vzhledem k delším časům na vypracování DT, si odskočit na toaletu i intaktním žákům?
Intaktním žákům toto nebude umožněno. Podmínky konání DT se nezměnily. Pokud má žák takové zdravotní problémy, že by musel na toaletu v průběhu testu odejít, je třeba takové potvrzení od lékaře předložit řediteli školy s předstihem před konáním zkoušky.
Žák koná praktickou profilovou zkoušku 25. června a je neúspěšný, kdy a jak se přihlásí k podzimnímu termínu?
Nejpozději do 30. 7. 2021. Může se však přihlásit k 23. 7. 2021, a to i tehdy, pokud u všech zkoušek společné části uspěl a zná výsledky všech ostatních profilových zkoušek.
Taková osoba může náhradní nebo opravnou zkoušku konat v mimořádném termínu praktické zkoušky, podává písemnou přihlášku na mimořádný termín praktické zkoušky řediteli školy
a) do 3 pracovních dnů ode dne, kdy měla konat tuto zkoušku, pokud ji nekonala,
b) do 3 pracovních dnů ode dne, kdy se o hodnocení této zkoušky dozvěděla od předsedy zkušební maturitní komise, pokud ji konala.
Budou konat žáci PP v podzimním termínu?
Ti žáci, kteří nemusí konat PP v jarním zkušebním období, nemusí konat PP ani v podzimním ani dalších zkušebních období. Ti, co musí konat teď v jarním období, budou PP konat kdykoliv i v budoucnu.
Žák 4. ročníku bude po reparátech maturovat až na podzim. Chce konat nepovinnou ústní MZ z cizího jazyka. Termín 30. dubna 2021 pro sdělení úmyslu konat nepovinnou ústní zkoušku platí i pro něj?
Neplatí. Pokud jde o podzimní termín maturitní zkoušky, k těmto zkouškám je posunutý termín pro přihlášení a toto sdělení se připojuje k přihlášce.
Je třeba zveřejňovat kritéria hodnocení pro ČJL a AJ, pokud žáci ústní zkoušku konat nebudou?
OOP tuto povinnost nezrušilo, je třeba zveřejnit kritéria. Nadto zkoušky budou konat všichni žáci, kteří konají náhradní nebo opravný termín z roku 2019 a dříve. Navíc až 30. dubna 2021 bude jisté, zda žáci budou nebo nebudou zkoušky konat.
Musí žáci odevzdat seznam četby, pokud z ČJL nematurují? Sice ho potřebovat nebudou, ale povinnost jeho odevzdání zrušena nebyla.
Seznam četby se odevzdává do 30. dubna 2021. Žák do stejného data dává řediteli informaci o svém rozhodnutí tuto zkoušku konat nebo nekonat. Jestliže žák konat tuto zkoušku nebude, nemusí odevzdávat ani jeho seznam.
Žák si zvolil nepovinnou zkoušku (PSY) v profilové části maturitní zkoušky (v přihlášce do 1. 12. 2020). Může také využít možnosti tuto zkoušku nekonat jako u ústní zkoušky z ČJL / cizího jazyka? Pokud ano, za jakých podmínek, jaké bude hodnocení na vysvědčení?
Nepovinnou zkoušku se žák kdykoliv i v letech minulých může rozhodnout nekonat, OOP na to nemá žádný vliv. Neplatí to však pro další 2 až 3 povinné profilové zkoušky, které stanovil ředitel školy, tyto nejsou nepovinné.
Nahrazení certifikátem
Co budou mít uvedené na maturitním vysvědčení žáci, kterým byla uznána náhrada zkoušky z cizího jazyka jinou zkouškou?
Možnost náhrady se vztahuje na zkoušky vykonané mezinárodním jazykovým certifikátem, pak je na maturitním vysvědčení uvedeno „nahrazeno“.
Lze u profilové zkoušky z cizího jazyka nahradit certifikátem 1 povinnou (např. AJ) a 1 nepovinnou zkoušku (např. FJ)?
Ano, lze nahradit 1 povinnou a 1 nepovinnou zkoušku.
Kdy můžeme žákovi nahradit maturitní zkoušku z anglického jazyka certifikátem? Příklad: studentka maturuje ve společné části z ČJL a M, v profilové pak z biologie a deskriptivní geometrie, z ČJL nechce. Anglický jazyk si zvolila jako nepovinný předmět.
Platí pravidlo podle školského zákona, že musí být 4 povinné zkoušky. Do nich se započítává i ČJL, nikoliv však nepovinný anglický jazyk, v uvedeném příkladu tedy celkem jde o 3 povinné zkoušky a nahrazení není možné.
Tím, že je letos ústní zkouška z ČJL a cizích jazyků nepovinná, ale student ji má zapsanou v přihlášce, lze to považovat jak profilovou zkoušku, i když ji nebude konat?
Ano, pro účely nahrazení certifikátem se tato zkouška započítává. Didaktický test nahradí všechny profilové zkoušky.
Pokud student na gymnáziu složil mezinárodní zkoušku – úroveň B2, bude skládat ústní z češtiny dějepis, zeměpis, může mu být uznána zkouška z ANJ jako 4. zkouška, když doloží, že ji složil?
OOP stanovilo, že rozhodným je počet zkoušek v profilové části, ke kterým se žák přihlásil. Pokud se žák přihlásil k ČJL, DEJ a ZEM a také zkoušce z cizího jazyka, pak jsou to celkem 4 zkoušky (ke kterým se přihlásil) a může nahradit zkoušku výsledkem mezinárodního certifikátu v úrovni alespoň B2 na gymnáziu.
Závěrečné zkoušky
Je možné posunout termín závěrečné písemné a ústní zkoušky v oborech vzdělání s výučním listem na období červenec – srpen 2021 nebo je tento posun možný pouze pro vykonání závěrečné zkoušky z odborného výcviku?
Tyto zkoušky se konají v červnu, teoretická výuka probíhala. Posun na červenec a srpen je umožněn pouze pro praktickou zkoušku.
Přijímací zkoušky
Kdy nejdříve lze zveřejnit výsledky přijímacího řízení maturitních oborů a učebních oborů?
V řádném termínu lze výsledky sdělit nejdříve 19. 5. 2021, v náhradním termínu 14. 6. 2021, a to shodně u všech oborů středního vzdělání. Tento termín tedy platí pro všechny obory středního vzdělání bez výjimky. Sjednocují se podmínky pro žáky, kteří mají na přihlášce obor s maturitní zkouškou i s výučním listem.
Do kdy Cermat zpřístupní výsledky JPZ ředitelům skol?
V řádném termínu budou výsledky předány školám 19. 5. 2021, v náhradním termínu 14. 6. 2021.
Jaká ustanovení právních předpisů, podle kterých se rozhodovalo, mají být uvedena ve výroku rozhodnutí o přijetí/nepřijetí?
Rozhodnutí o přijetí se zveřejňují vyvěšením seznamu.
U rozhodnutí o nepřijetí není třeba vypisovat opatření obecné povahy. Ale je vhodné zmínit do odůvodnění, že letos byla pravidla upravena opatřeními obecné povahy.
Pochopila jsem dobře, že pokud máme školní přijímací zkoušku plánovanou na 14.4. online testem, můžeme ji konat 14.4.?
Nikoli. Období pro konání přijímacích zkoušek je stanoveno na 3. až 19. 5. Při distanční formě pouze neplatí pravidlo konání školní zkoušky ve stejný den spolu s jednotnou, pokud se na daný obor vzdělání konají obě.
Jak mám vyhlásit výsledky v květnu, když ještě někteří třeba kvůli covidu přijdou ke zkouškám v červnu?
Pro uchazeče, kteří jsou řádně omluveni a účastní se náhradního termínu, si musíte v seznamu přijatých uchazečů vyhradit adekvátní počet volných míst.
Došlo ke změně termínu (možnosti) vyhlášení druhého kola přijímacího řízení? Mohu druhé kolo přijímacího řízení vyhlásit už nyní?
Ne, druhé kolo přijímacího řízení lze vyhlásit vždy až po uzavření kola prvního, tj. nejdříve 19. 5. 2021, po vyhlášení výsledků prvního kola.
Pokud nekonáme jednotnou přijímací zkoušku, bude námi jmenovaný komisař poslán na jinou školu?
Pro účely jednotné zkoušky se komisaři nestanovují. Každá škola si z řad svých vlastních pedagogů stanovuje zadavatele, který na jinou školu nepřechází. V případě potřeby je po dohodě ředitelů škol možné zaměstnance vyslat na jinou školu.
Musíme i v letošním přijímacím řízení postupovat podle správního řádu, tzn. například nahlížení do spisu a vyjádření se k podkladům před vydáním rozhodnutí?
Ano, platí běžná pravidla správního řízení.
Jak to bude s odvolacím řízením? Jako vloni?
Odvolací řízení nebude jako vloni. Odvolací řízení v letošním roce není opatřením upraveno, tedy postupuje se standardně v souladu se školským zákonem.
Neuvažovalo se o zkrácení doby na odevzdání zápisového lístku? Proč zůstalo 10 pracovních dnů?
10 pracovních dnů bylo zachováno, proto, že to je zákonné právo žáka na rozhodnutí a je třeba, aby bylo zachováno. O této variantě jsme uvažovali, nicméně vzhledem ke snaze, aby z hlediska uchazečů byly změny v procesu přijímacího řízení minimalizovány, ke zkrácení této lhůty nedošlo.
Vývoj epidemiologické situace
Jaká je pravděpodobnost, že se vše ještě změní? Například že by byla úřední maturita?
MŠMT si přeje, aby se nic neměnilo, a je toho názoru, že rozhodující je vývoj epidemiologické situace.
Budou před přijímacími/maturitními zkouškami zveřejněna nějaká závazná protiepidemická opatření? Potřebujeme přiložit informace k pozvánkám ke zkouškám?
Povinnou součástí pozvánky není popis, zda a jaká budou protiepidemická opatření. MŠMT vydá manuál ke konání
přijímacích/maturitních zkoušek s rozlišením, která pravidla budou závazná a která doporučující. Školy včas
dostanou detailní informace.
Budou zajištěny testy na covid? Prozatím nemáme proočkované zaměstnance, i když jsou zaregistrování.
Pokud budou povinné testy, budou zajištěny. Co se týká očkování, řešilo se dokončení registrace a záleží mj. na rychlosti dodávek vakcín, což MŠMT neovlivní.
Mohou žáci konat po 12. 4. 2021 i odborné praxe u zaměstnavatelů?
Prioritou MŠMT je co nejdříve umožnit praktické vyučování. Nyní nelze odpovědět, zda to bude již v tomto termínu. Budeme školy včas informovat.
Lze během ústních MZ v červnu 2021 - pokud bude prezenční výuka 1.-3. ročníků, vyučovat tyto ročníky distančně? Běžně máme praxi a výuku a MZ z kapacitních důvodů nelze zorganizovat.
Bude záležet na epidemiologické situaci, v současné době nemůžeme na tuto otázku odpovědět, protože není jisté, jaká bude epidemiologická situace obecně. Je možné, že i v této době budou všechny ostatní ročníky vzdělávány povinně distančně. Ředitel školy může využít i své možnosti na stanovení „ředitelských“ dnů a uvolnit si tak kapacitu školy.
Video z webináře: