1. Jste jednou ze dvou mladých zástupkyň České republiky, které se aktivně na přípravách jedné z největších konferencí českého předsednictví v Radě EU podílí. Jak jste se k této příležitosti dostala?
O této možnosti jsem se dozvěděla ze sociálních sítí Domu zahraniční spolupráce, což je organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Byla tam výzva k aktivnímu zapojení do příprav Závěrečné konference mládeže a já si řekla, že to zkusím:) Přišlo mi jednoduše skvělé, že mladí lidé dostali takovou šanci. Já aktuálně dokončuji magisterské studium na Fakultě mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické a řekla jsem si, že chci využít jakékoli skvělé příležitosti, které by mě posunuly dál, naučily mě novým věcem a daly mi šanci na sobě pracovat. Zároveň pracuji v neziskové organizaci Genesis, kde pracujeme s mládeží a pracovníky s mládeží, takže mi dávalo smysl se do takového projektu přihlásit. Jsem navíc člověk, který se rád vrhá hlavou do výzev. A popravdě? Ani jsem moc nevěřila, že by mi to mohlo vyjít, že bych mohla být já tou, která se bude na této jedinečné konferenci mladých podílet a která pak vystoupí se svým vlastním projevem před tolika lidmi, a navíc rovnou v Bruselu! Musím říct, že se na jednu stranu strašně těším, na druhou stranu mám ale velký respekt a trému. Ale od toho přece výzvy jsou, ne? Abychom je překonávali!:)
Linda je podle svých slov člověk, který se rád vrhá hlavou do výzev.Vypadá to, že má pravdu. Linda při paraglidingu v Peru.
2. A jak konkrétně Vaše zapojení do příprav konference vypadalo?
Přípravy začaly už dávno tak, abychom vše stihli. Veškeré přípravy probíhaly distančně, což je velká výhoda dnešních možností. Nemuseli jsme cestovat přes půl Evropy a mohli jsme se sejít se svými kolegy v podstatě kdykoli. V Youth Task Force je nás šest, jde vždy o dva zástupce takzvaného předsednického TRIA – čili dva kolegové z minulé předsednické země Francie, za Českou republiku jsme my dvě s kolegyní Selmou a další dva jsou kolegové z naší nástupnické země ze Švédska. V rámci celého mezinárodního týmu jsme zpočátku hledali společná témata, která zajímají nebo trápí mladé lidi napříč celou Evropou. Musím říct, že jsem je vybírala velice pečlivě a výběr jsem konzultovala se svými kolegy z neziskového sektoru v oblasti vzdělávání, ve kterém se pohybuji také a sbírám své zkušenosti i v této oblasti. Výsledkem brainstormingu byla nakonec témata jako je digitální vzdělávání a mentální zdraví mladých lidí. Mluvit budeme i o tom, jak lépe zpřístupnit psychologickou péči mladým a jak o tomto tématu hovořit se svým okolím, a odbourat tak jakékoli společenské stigma. Zajímavé je i téma inkluze ve vzdělávání. Je důležité, abychom měli všichni stejné šance na vzdělání, stejnou startovací čáru bez výjimek, aby se zmenšovaly rozdíly v přístupu ke vzdělávání. Téma inkluze je totiž jedním z hlavních témat, kterým se v rámci konsorcia neziskových organizací v Evropě zabývám. Jedním z výstupů konsorcia je například stanovisko, které je nově publikováno na mezinárodní úrovni.
Linda s kamarády na raftu v rámci projektu Erasmus+, který probíhal v Libanonu.
3. Těšíte se na osobní setkání s Vašimi koelgy z Youth Task Force? Budete dál pokračovat ve spolupráci i po ukončení Závěrečné konference mládeže?
Já se těším moc! Společně s přípravným týmem z MŠMT a DZS vyrážím už za chvilku na letiště, a pak do Bruselu, kde se po příletu rychle ubytujeme a poběžíme do prostor, kde bude konference probíhat, abychom si vše před zítřkem vyzkoušeli. Setkáme se se svými kolegy z Evropské komise a Evropského parlamentu, kteří s námi konferenci spoluorganizují, a vrhneme se do plnění úkolů. Také se setkáme s kolegy právě z našeho uskupení Youth Task Force a řekneme si, zda můžeme naše poznatky v tématech, která jsme si nastolili, jako je digitální vzdělávání a mentální zdraví mladých lidí, dále využívat, rozvíjet a jakým způsobem. Myslím, že bychom měli v naší spolupráci pokračovat dál, ale to všechno se uvidí. Já své zkušenosti určitě využiju v mé práci v neziskovém sektoru v oblasti vzdělávání, mnohé věci se budu snažit prosazovat, mnohé zkušenosti ale využiji i naopak. Zjistila jsem totiž, že v takto velké formaci je komunikace mnohem náročnější, než například v neziskovém sektoru, kde mnohé probíhá na přátelské bázi a nemusí se čekat na nějaký dlouhý schvalovací legislativní proces. Nyní bych zůstala několik let v neziskovém sektoru, poté bych možná ráda pracovala například i ve státní správě a pokusila se o to, abych byla přínosná a zkusila bych prosazovat cestu, že pokud nám jde všem o stejný cíl, je jedno, ze kterého jsem oddělení nebo odboru, měli bychom všichni tahat za jeden provaz a k tomuto cíli společně co možno nejefektivněji a nejrychleji mířit. Ale možná jsem ještě plná vizí a ideálů, které prostě k mládí patří, a narazím… Nevím. Každopádně bych pro to udělala všechno. Vždyť ani u této konference jsem úplně nevěřila, že mě právě lidé ze státní správy vyberou do tak důležité funkce a dají mi možnost se zapojit do výběru a směrování vzdělávacích politik, a ono to vyšlo! Kdo nezkusí, ničeho nedosáhne. Je tedy vidět, že i státní správa dělá pokroky a lidé, kteří v ní pracují, jsou kreativní a přinášejí do ní svěží vítr. A já bych velice ráda sdělila všem mladým lidem – zkuste to, využijte všech možností, které jsou Vám nabízeny, stojí to za to! A abych nezapomněla na to nejhlavnější - nezapomeňte si zítra pustit STREAM, dozvíte se mnoho zajímavých věcí a třeba mě i uvidíte:)
Foto zdroj: Hoang Linh Phanová