K širokému spektru diskutovaných témat patřila podpora mobility žáků a studentů mezi oběma zeměmi, a to v působnosti obou dotčených ministerstev, ukrajinská uprchlická krize v kontextu vzdělávání, zkušenosti a postupy obou zemí na tomto poli. Důležitou oblast, o niž španělská strana projevovala eminentní zájem, pak tvořilo nadcházející předsednictví ČR Radě EU a jeho priority.
Na půdě české ambasády se náměstek Velčovský setkal se španělskými vysokoškolskými studenty – nadšenými zájemci o studijní pobyty v České republice, včetně jejich absolventů. Ve svém projevu mj. upozornil na důležitost osobní zkušenosti studentů se studïem v zahraničí, která kromě mnoha výhod, k nimž lze řadit osvojení jazyka, získání nové vzdělávací perspektivy, všeobecného rozhledu a nadhledu, může být přínosem také ve smyslu bourání stereotypních představ a zažitých klišé o dané zemi.
Václav Velčovský během krátkého pobytu v Madridu navštívil rovněž lektorát českého jazyka, který MŠMT podporuje na Filologické fakultě Univerzity Complutense, kam prostřednictvím svojí přímo řízené organizace Domu zahraniční spolupráce vysílá lektora/lektorku, a jednal s děkanem řečené fakulty, jež díky (v daném teritoriálním kontextu) ojedinělé péči o naši mateřštinu sehrává v podpoře akademické výuky češtiny ve Španělsku nezastupitelnou roli.