Jaký je přínos zkoušky z českého jazyka pro trvalý pobyt na vyšší úrovni A2 dle Společného evropského referenčního rámce?
Dobrá znalost českého jazyka je pro cizince jednou z největších výhod, která jim umožňuje aktivně komunikovat s místními obyvateli a samostatně se zapojovat do veřejného života. V ČR požadovaná úroveň znalostí pro získání trvalého pobytu je jednou z nejnižších v EU. Strategie migrační politiky České republiky uvádí, že v současnosti požadovaná znalost češtiny na úrovni A1 (zavedená v roce 2009) již není dostatečná pro samostatnou komunikaci.
Kdo navrhl navýšení úrovně na A2?
Požadavek navýšení úrovně zkoušky byl poprvé zmíněn v roce 2015 v materiálu Strategie migrační politiky České republiky včetně komunikace tématu migrace směrem k veřejnosti, který byl přijat usnesením vlády č. 621. Bylo konstatováno, že požadovaná znalost češtiny na úrovni A1 není dostačující oporou pro samostatnou komunikaci cizince.
S navýšením úrovně zkoušky na A2 počítá dlouhodobě i Koncepce integrace cizinců.
K přípravě požadovaného navýšení úrovně zkoušky byla ustanovena expertní skupina. Do expertní skupiny byli nominováni zástupci MV, MŠMT, Národního pedagogického institutu České republiky, Ústavu jazykové a odborné přípravy UK, Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka a Center na podporu integrace cizinců a nestátních neziskových organizací.
Co společnost a cizinec získá?
Znalost českého jazyka na nově navržené úrovni A2 umožní cizincům lépe porozumět sdělovaným informacím a komunikovat v oblastech, které se týkají potřeb každodenního života jako např. požádat souseda o pomoc, kupovat léky a říci, že ho něco bolí nebo si vyřídit cestovní i osobní doklady. Znalost jazyka země pobytu je důležitá pro orientaci v prostředí, pro aktivní zapojení se do sociálních a ekonomických aktivit a v neposlední řadě také pro lepší orientaci v oblasti vlastních práv a povinností. Cizinec na úrovni A2 bude schopný např. vést rozhovor s lékařem o základních zdravotních problémech, bude se moci informovat o prospěchu svých dětí ve škole, bude umět klást jednoduché otázky týkající se např. bydlení, nakupování, zajišťování základních potřeb nebo bude umět napsat sdělení jako např. odpověď na inzerát. Udělením trvalého pobytu získává cizinec řadu práv, měl by tedy zároveň mít také dostatečné jazykové schopnosti na to, aby jich mohl využít a nepotřeboval v běžném životě tlumočníka či jakéhokoliv jiného prostředníka.
Jak zkouška vypadá a probíhá?
Důraz je kladen na ústní zkoušku, která trvá cca 15 min. Nevyžaduje se dobrá znalost gramatiky ani souvislého vyjadřování v delších větách, cizinec ale musí umět porozumět základním informacím týkajících se běžného života a komunikovat o nich. Písemná část trvá skoro dvě hodiny a zahrnuje úlohy ze čtení, poslechu a psaní. Bez znalosti formátu zkoušky a případné přípravy je velmi nepravděpodobné úspěšné složení zkoušky na úrovni A2.
Od kdy bude vyšší úroveň zkoušky platit?
Zkoušku vyšší úrovně budou skládat všichni, kdo podají žádost o trvalý pobyt 1. září 2021 nebo později. První termíny zkoušky A2 proběhnou v listopadu 2021.
Do kdy se bude konat zkouška na úrovni A1?
Novela nařízení vlády nabyde účinnosti 1. září 2021. To znamená, že všichni, kdo podají žádost o trvalý pobyt do konce srpna 2021, budou moci v rámci této konkrétní žádosti dokládat splnění zkoušky A1. Termíny zkoušky A1 budou vypsány do konce roku 2021. Není tedy nutné spěchat se složením zkoušky A1 v létě 2021.
Může se stát, že zkouška A1, přestože ji cizinec úspěšně složí, nebude cizinci uznána?
Ano. Každá žádost o trvalý pobyt je posuzována individuálně. Pokud cizinec nesplní v rámci žádosti podané do 31.8.2021 všechny podmínky k získání trvalého pobytu (např. prokázání pětiletého pobytu v ČR), jeho žádost o trvalý pobyt bude zamítnuta a při další žádosti podané v září 2021 nebo později již bude vyžadováno doložení zkoušky vyšší úrovně A2.
Jaká je podpora?
Vzhledem k tomu, že se o navýšení úrovně jedná již delší dobu a většina zájemců o složení zkoušky žije minimálně pět
let na území ČR, předpokládá se, že ti, jichž se navýšená úroveň zkoušky týká, již s přípravou začali. Cizinci mohou
navštěvovat jazykové kurzy, které probíhají ve všech krajích ČR a jsou mimo jiné organizovány Centry na podporu
integrace cizinců a některými NNO. Metodická podpora k přípravě na zkoušku je k dispozici zde: www.zkouskaA2.cz. Další podpora ke zkoušce je nabízena přes sociální sítě: Facebook - @cestinaprotrvalypobyt, YouTube – Zkouška z češtiny pro trvalý pobyt.
Cizinci však samozřejmě budou moci k přípravě na zkoušku využít i placené služby jazykových škol a dalších institucí.
Doporučujeme, aby se každý, kdo se chce přihlásit na zkoušku, účastnil alespoň 50 hodinového kurzu, či minimálně
tento čas věnoval samostudiu a využil k tomu výše uvedenou online podporu.
Kolik zkouška stojí?
Cena zkoušky je 2500 Kč. I nadále bude hrazen první termín zkoušky formou poukazu vydávaného Odborem azylové a migrační politiky MV.