Videokonference ministrů byla zaměřená na jediné téma, kterým bylo posílení koordinace pomoci Ukrajině, ukrajinským učitelům, dětem, žákům a studentům, a to ať již zůstávajících v na území válečného konfliktu, nebo v emigraci. Celé jednání provázela zásadní otázka. Jak lépe a efektivněji pomoci Ukrajině a jejím občanům?
Jednání bylo zahájeno projevem ukrajinského ministra pro vzdělávání. Ten mimo jiné informoval o následcích ruské agrese v oblasti vzdělávání – ruskými útoky bylo zasaženo více než 400 vzdělávacích zařízení, z nichž bylo 60 kompletně zničeno. Mezi oběti ruských útoků patří bohužel také více než 100 dětí.
Ministři v návaznosti na to sdíleli svá zavedená i plánovaná opatření, a to jak v oblasti materiální pomoci, tak vzdělávacího procesu a jeho podmínek. Cílem všech členských států je zajistit vzdělávání, jejich další rozvoj a psychologické poradenství pro přicházející ukrajinské děti.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík zopakoval, že: „Válka do Evropy 21. století nepatří. Proto jako Česká republika odmítáme spolupráci s Ruskými institucemi, protože musíme říci jasné ne systému, byť to může negativně ovlivnit jednotlivce. Naše stanovisko musí být jasné – Jsme jednotní, jsme silní a jsme připravení.“
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy již přijalo řadu opatření na podporu ukrajinských školáků a pedagogů v ČR. Pro přehlednost bylo spuštěno několik specifických portálů (https://www.edu.cz/ukrajina/, https://www.studyin.cz/ukraine/), které obsahují informace a vodítka pro příchozí i pro učitele a asistenty podílející se na vzdělávání v ČR. Tyto portály doplňují již existující nástroje na evropské (http://www.etwinning.com.ua/) nebo ukrajinské úrovni (https://vsesvit.miok.lviv.ua/).