V rámci adaptačního procesu pro nové zaměstnance a zaměstnankyně, který jsme na MŠMT zavedli, má nově nastoupivší kolega či kolegyně přiděleného mentora nebo mentorku. Ti pomáhají ke kvalitnější a rychlejší adaptaci nových kolegů a kolegyň: kromě praktických informací, které je třeba v prvních dnech po nástupu znát, pomůže mentor nebo mentorka novému kolegovi nebo kolegyni správně uchopit věcnou agendu, která mu*jí bude postupem času svěřena. Mentor či mentorka se se svěřeným nováčkem schází, podporuje jej a pravidelně vyhodnocuje postup v jeho adaptaci. Proces adaptace trvá zpravidla 10 týdnů.
Pro rychlou a kvalitní adaptaci je třeba, aby se nový kolega nebo kolegyně seznámil*a s celou řadou dokumentů, které se týkají ministerstva jako takového, zároveň však i konkrétní agendy, která se v průběhu adaptačního procesu kolegovi nebo kolegyni svěří. Za tímto účelem je každému zaměstnanci či zaměstnankyni při nástupu stanoven plán adaptačního procesu, který všechny tyto fáze zohledňuje ve stanoveném čase. Na konci adaptačního procesu je v součinnosti mentora či mentorky, nového zaměstnance či zaměstnankyně a jejich nadřízené*ho zpracováno vyhodnocení adaptačního procesu, které shrnuje spolupráci všech stran v průběhu adaptace a stanovuje novému kolegovi či kolegyni plán dalšího rozvoje.
Ne všechna práce je však pouze na mentorech a mentorkách. V den nástupu na MŠMT máme nachystané školení Seznámení s MŠMT, v průběhu kterého se snažíme nastoupivší kolegy a kolegyně seznámit nejen s praktickým chodem, budovami a zvyklostmi úřadu, nýbrž i s věcnou problematikou pracovněprávních vztahů ve služebním úřadu. Mimo celou řadu nových informací dostane nový kolega či kolegyně různé písemné materiály, které se mu*jí nejen v průběhu prvních týdnů na úřadě mohou hodit.
Zvažujete-li, zda podat přihlášku do výběrového řízení na služební či pracovní místo na MŠMT, můžeme Vám garantovat, že strach z nového u nás nenecháváme náhodě.