Nasměrovat správně finanční toky od sázkových kanceláří tak, aby se jejich peníze dostaly třeba i ke sportu pro všechny nebo k mládeži. To je podle Jana Kocourka, náměstka ministryně školství, jeden z cílů navrhovaných legislativních úprav.
HN: Jak sázkové kanceláře napomáhají financování sportu nyní a jaké vylepšení byste si v tomto směru představoval?
Podle zákona přispívají určitým procentem zisku do státního rozpočtu a také na veřejně prospěšné účely. A o tuhle položku jde. Zatímco Sazka je pod přímým dohledem svých akcionářů, tedy sportovních svazů, u ostatních loterijních společností to přímé povědomí nemáme. Ony sport jistě podporují, ale je na místě bavit se o tom, jestli podpora například profesionálního sportu je z jejich strany tou správnou realizací. Samozřejmě je zřejmé, že ostatní aktivity občanské společnosti jim nedávají takový prostor ke komerční prezentaci.
HN: Jak jste nastínil, sázkové kanceláře vyjma Sazky často sponzorují profesionální kluby fotbalistů či hokejistů. Peníze ale posílají např. i na kulturu. To tedy chcete změnit?
Já osobně bych si představoval, že by ty prostředky vybrané od sázkových kanceláří nebo třeba i kasin šly výhradně do sportu. Kdo na sportu participuje, měl by mu i vracet. I proto, že sport je vynikající preventivní činností proti sociálně patologickým jevům. Ty peníze už jdou do sportu často i nyní, ale jde o to, aby ten finanční tok byl zpřesněn a ještě lépe nasměrován.
HN: Kdy by se model, o kterém hovoříte, mohl stát funkčním?
Rozpočet 2010 už asi nezatížíme víc, než je v tuto chvíli schůdné. Realizace v roce 2011 už by ale jistě možná byla.