Na MŠMT zavál nový vítr do rovných příležitostí žen a mužů
Irena Smetáčková
V dubnu 2007 se uskutečnilo setkání ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dany Kuchtové s částí autorského týmu Stínové zprávy v oblasti rovného zacházení a rovných příležitostí žen a mužů v České republice. Stínová zpráva obsahuje tradičně popis různých oblastí společenského života z hlediska uplatňování politiky genderové rovnosti - jednou z nich je i školství, věda a výzkum, které spadají do resortu MŠMT. Schůzky se zúčastnili autorky této kapitoly Irena Smetáčková a Marcela Linková a editor Stínové zprávy Petr Pavlík. Za ministerstvo se na setkání podílela také koordinátorka pro rovné příležitosti žen a mužů Hana Frýdová a ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace Michaela Taschnerová.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) je z hlediska prosazování genderové rovnosti jedním z nejklíčovějších resortů. Dokument Priority a postupy vlády v prosazování rovných příležitostí mužů a žen každoročně stanovuje řadu úkolů, které mají posílit rovné příležitosti žen a mužů ve společnosti. Z hlediska počtu, ale i z hlediska významu je MŠMT jedním z nejvíce úkolovaných ministerstev. Samo MŠMT si v návaznosti na vládní dokument připravuje resortní materiál Priority a postupy MŠMT v prosazování rovných příležitostí mužů a žen, v němž si na každý kalendářní rok formuluje některé cíle v politice rovných příležitostí.
Nevládní sektor dlouhodobě upozorňuje na to, že aktivity směřující k genderové rovnosti v resortu školství by měly být pojaty systematičtěji a mělo by být důsledně kontrolováno jejich uskutečňování. Konstruktivní podněty v tomto směru byly publikovány především ve Stínových zprávách, a to v roce 2004 a v roce 2007.
V minulosti působily aktivity MŠMT jako spíše formální naplňování politiky genderové rovnosti. Skutečnost, že tuto agendu nikdy dříve nepovažovalo vedení MŠMT za prioritní, bylo patrné i na velmi nedostatečném institucionálním zázemí. Rovnými příležitostmi žen a mužů se na MŠMT zabývá pouze jedna pracovnice na poloviční pracovní úvazek a její nevhodné začlenění do organizační struktury ministerstva bránilo realizovat efektivní změny.
V okamžiku, kdy do vedení MŠMT usedla Dana Kuchtová, místopředsedkyně Strany zelených, získali jsme naději, že rovným příležitostem žen a mužů ve vzdělávání bude konečně věnována náležitá pozornost. Strana zelených přece deklarovala genderovou rovnost jako jednu ze svých programových priorit. Současně se však jedná o stranu relativně novou, jejímž členům a členkám mohou chybět některé informace nezbytné pro úspěšné řízení. Proto jsme se rozhodli nabídnout nové ministryni své zkušenosti, které jsme získali za roky sledování toho, jak je prováděna politika rovných příležitostí na MŠMT a jak je v porovnání koncipována v zahraničí. Byli jsme rádi, že ministryně Kuchtová naši nabídku na setkání přijala.
Na schůzce si ministryně Kuchtová vyslechla návrh na pět konkrétních kroků, které by podle našeho přesvědčení mělo vedení MŠMT přijmout, aby vytvořilo příznivé podmínky pro prosazování politiky rovných příležitostí žen a mužů. Navrhované body byly diskutovány. S některými z nich ministryně Kuchtová bezezbytku souhlasila, u jiných spatřovala problém v realizaci z finančních důvodů. Hodinu a půl dlouhé setkání bylo nicméně zakončeno plánem ministryně provést v nejbližší době následující změny:
- - změnit pracovní zařazení koordinátora/ky pro oblast rovných příležitostí žen a mužů tak, aby tato funkce patřila do organizačního útvaru ministerstva světším dosahem napříč ministerstvem, například do skupiny vedené náměstkem Jaromírem Soukupem,
- - nově sestavit pracovní skupinu pro rovné příležitosti žen a mužů, rozšířit ji o externí odborné spolupracovnice/íky a nastavit pravidelnější a věcnější parametry komunikace,
- - v pracovní skupině připravit dlouhodobou vizi genderové rovnosti ve vzdělávání, vědě a výzkumu, vůči které by byly dále formulovány každoroční dokumenty Postupy a priority MŠMT vprosazování rovných příležitostí žen a mužů,
- - v grantových schématech MŠMT vyhradit prostředky na genderovou problematiku a u dalších schémat posuzovat genderovou korektnost předkládaných projektů,
- - na webových stránkách MŠMT zviditelnit sekci týkající se genderové problematiky tak, aby byla snadno přístupná a obsahovala všechny aktuální dokumenty.
Setkání s paní ministryní Danou Kuchtovou proběhlo v příjemné pracovní atmosféře. Naděje, s níž jsme na schůzku přicházeli, byla naplněna. Věříme, že se podaří změny, k nimž se paní ministryně přihlásila a které byly tímto článkem, který MŠMT autorizovalo, představeny veřejnosti, v nejbližší době skutečně naplnit. S radostí budeme další kroky ministerstva sledovat a v rámci našich článků o nich informovat.