Prof. Heuera přivítal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala. Na následujícím jednání byl zhodnocen přínos členství v CERN, význam CERN při vzdělávání a školení českých výzkumných pracovníků a zaměstnávání českých odborníků v CERN. Hovořilo se rovněž o zapojení specialistů a hi-tech firem z ČR do modernizace urychlovače LHC (Large Hadron Collider) v letech 2013 – 2014 a možnostech spolupráce CERN s budovanými panevropskými výzkumnými infrastrukturami v ČR či připravované Strategii částicové fyziky v Evropě.
Ministr školství Petr Fiala uvedl: „Členství v CERN hraje zásadní roli při podpoře excelence českého výzkumu v oboru jaderné a částicové fyziky a v souvisejících oblastech a výrazně přispělo k tomu, že částicová a jaderná fyzika je v současnosti jedním z nejvýznamnějších českých oborů z hlediska váhy kvality vědeckých publikací na globální úrovni. Významnou úlohu má i při vzdělávání nové generace odborníků, a to nejen v tomto oboru, ale i v oborech jako je výpočetní technika, detektorová technika či medicína. Naším zájmem je tuto spolupráci ještě více rozvinout, protože zapojení českých výzkumných pracovišť a firem do spolupráce s CERN přispívá ke zvyšování technologické a inovační úrovně českého průmyslu.“
Po setkání s představiteli státní správy, vysokých škol a výzkumných institucí vystoupil Prof. Heuer v prostorách Univerzity Karlovy a informoval o posledních výsledcích experimentů na urychlovači LHC. Uvedl, že již v tomto roce by se mělo podařit nasbírat dostatečné množství experimentálních dat k prokázání či vyloučení existence tzv. Higgsova bosonu, posledního experimentálně neověřeného elementu „základního modelu“.
Kontakt:Odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
tel.: 234 811 566
e-mail: press@msmt

CERN je mezinárodní organizací, jejímž cílem je podpora provozu vedoucí světové laboratoře pro základní fyzikální výzkum elementárních částic a struktury hmoty. Česká a Slovenská federativní republika se stala členem CERN v roce 1992. ČR je členským státem CERN od svého vzniku v roce 1993.
Čeští výzkumní pracovníci se zapojují do řady experimentů a projektů v CERN, nejvýznamnější jsou ATLAS (detektor trajektorií, energií a identity částic), ALICE (detektor srážek těžkých iontů ke studiu vlastností interakcí jádro-jádro při vysokých energiích) a TOTEM (experiment k měření velikosti protonů a přesnému monitorování luminozity LHC). Vědci a firmy z ČR se však výrazně podíleli také na budování LHC a experimentů na něm umístěných, ČR tak nejen čerpá z přínosů CERN, ale sama mnoho vnáší mnoho podstatného pro rozvoj fyziky na globální úrovni. Zakázky českých firem v CERN jsou zároveň velkou příležitostí pro zvýšení jejich konkurenceschopnosti a uplatnění na globálních trzích.
Výsledky českých výzkumných pracovníků v CERN jsou dlouhodobě na dvojnásobku světového průměru v citovanosti publikací. Počet českých uživatelů CERN, tj. vědců zapojených do výzkumu CERN, dosahuje 200 (z toho přibližně jedna třetina jsou studenti), což představuje asi 3% všech uživatelů CERN (oproti 1 % podílu ČR na příspěvku do CERN).