Alice Krutilová se ke své práci ředitelky Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU na Úřadu vlády České republiky, který je centrálním koordinátorem celého předsednictví, dostala na jaře 2021. Role se zhostila i proto, že měla zkušenosti jednak z dřívější koordinace evropských politik v rámci státní správy v ČR, tak dobře znala fungování evropských institucí a Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu, na kterém šest let působila, a které je také klíčové pro úspěšné vyjednávání evropské legislativy, a tedy pro samotný úspěch předsednictví.
Na Úřadu vlády ČR tak více jak rok pracovala na postavení týmu a na celkové přípravě předsednictví jak z obsahového, tak logistického hlediska, a od letošního července se podílí na jeho průběhu. V přípravné fázi měla na starosti koordinaci všech resortů státní správy prostřednictvím vedení Centrální organizační skupiny a rovněž Strategické komunikační skupiny. Jejich cílem bylo nastavit pravidla a komplexně připravit jednak logistiku více jak 300 akcí konaných na území ČR pod hlavičkou předsednictví - od prostor, audiovizuální techniky, tlumočení, bezpečnosti, dopravy, cateringu až po propagační předměty - tak po zajištění obsahové části předsednictví. Bylo tak potřeba zajistit program takzvaného předsednického tria, což jsou tři po sobě následující předsednické země, dále program a priority českého předsednictví a v neposlední řadě i komunikační stránku předsednictví. Konkrétně jde o mediální kampaň a minipořady, webové stránky, sociální sítě, koordinace tiskových mluvčí, další offline aktivity, kulturní program a další. Tým pod jejím vedením dále připravil více než dvě desítky vládních materiálů k předsednictví od průběžných zpráv o stavu příprav přes navýšení rozpočtu předsednictví a řadu veřejných zakázek až po program a priority.
V implementační fázi předsednictví se tým pod vedením Alice Krutilové soustředil zejména na politické akce na vysoké úrovni konané v České republice včetně říjnového neformálního summitu zemí EU a takzvaného Evropského politického společenství, a také na komunikaci o výsledcích předsednictví a běžících kulturních akcích. A v neposlední řadě také vyhodnocuje naplňování politických a obsahových priorit českého předsednictví.
Co se týká skloubení pracovního a rodinného života, Alici v současné době dlouhodobé vysoké pracovní vytížení prakticky nedovoluje tím druhým disponovat, nyní se soustředí hlavně na hladký průběh předsednictví.
Alice Krutilová doprovází ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka a
místopředsedu Evropské komise
Maroše Šefčoviče na jednu z předsednických akcí v Praze.
Alice s kolegy z MŠMT v pauze na neformálním jednání ministrů školství v Kongresovém centru Praha.
V říjnu její tým organizoval jednání evropských lídrů na Pražském hradě. Informovala o tom v ČT/záznam ZDE.
Anketní otázky:
1. Pracujete ve své odborné práci s genderovou perspektivou? Zaměřujete se také na podporu rovnosti žen a mužů jako jedné z hodnot EU?
Genderová problematika do přípravy a organizace předsednictví jako takových nezasahuje, nepočítáme-li pohled na složení mého předsednického týmu. V něm ze dvou třetin jasně dominují ženy, avšak nikoliv jako důsledek pozitivní diskriminace, ale prostého faktu, že v rámci uchazečů o práci na předsednictví vždy jednoznačně přesahovaly mužské kandidáty. Vedení dvou oddělení v rámci mého odboru je pak genderově vyváženo.
Pokud jde o obsahové priority českého předsednictví, je do nich rovnost propsána, a to hned prostřednictvím několika legislativních návrhů. Kromě aktivního projednávání návrhu směrnice o zajištění transparentnosti v odměňování mužů a žen (tzv. gender pay gap), který je i pro ČR velkým problémem, si české předsednictví již připsalo úspěch, a sice schválení legislativy na zlepšení genderové vyváženosti v řídících a dozorčích orgánech společností, která byla po dobu deseti let mezi členskými státy zablokovaná.
2. Co pro Vás osobně rovnost žen a mužů znamená?
Rovnost žen a mužů v pracovní rovině pro mě znamená naprosto základní princip fungování společnosti, kdy nikoho ani nenapadne asociovat jakoukoliv mou kompetenci s tím, jestli jsem muž nebo žena, ale především ke mně bude přistupovat prizmatem toho, zda svou práci dělám dobře a chovám se k ostatním slušně a s respektem. Při přípravě a průběhu předsednictví opakovaně pracuji s velmi širokou paletou témat a aktérů včetně ryze mužských kolektivů, ať už jde o IT odborníky či příslušníky bezpečnostních sborů, a byť jim z logiky věci nemohu rozsahem svých znalostí v jejich oboru konkurovat, ani náznakem se mi nestalo, že by ke mně kvůli šatům přistupovali jinak či spolupráce vázla.
3. Je pro Vás tématem slaďování pracovního s rodinným životem? Pokud ano, jak jej řešíte? Máte pocit, že je to téma také pro Vaše kolegy muže?
Vzhledem k dlouhodobému a výrazně nadprůměrnému pracovnímu vytížení včetně víkendů je slaďování obou sfér spíše problematické. Zeměpisná vzdálenost Prahy od místa bydliště nejbližších také příliš neusnadňuje časté osobní kontakty. Práce na předsednictví je natolik specifická, že všichni stejně "postižení" kolegové do toho šli s vědomím, že osobní život na chvíli odsunou a upřednostní práci pro stát, který snad jejich úsilí jednou ocení. A co se týče mužských kolegů - faktem je, že řada z nich má v současnosti mladé rodiny. Snažíme se jim vyjít maximálně vstříc, a i ve velkém pracovním náporu jim umožnit věnovat se svým dětem. I s tímto vědomím jsme rozdělení portfolií mezi kolegy plánovali.
INFOBOX:Informace k zastoupení žen v Evropském parlamentu najdete zde: https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190226STO28804/zeny-v-evropskem-parlamentu-infografika
"Počet poslankyň v Evropském parlamentu se za poslední desetiletí výrazně zvýšil. Za celé období mezi lety 1952 až 1979 v něm zasedalo pouze 31 žen. Po prvních přímých volbách v roce 1979 bylo do Evropského parlamentu zvoleno 15,2 % žen. Poměr se pak každé volební období zvyšoval. Dnes tvoří ženy 39,3 % poslanců Parlamentu. Číslo překračuje světový průměr i průměr EU (v porovnání s národními parlamenty).
Za Českou republiku bylo v květnu 2019 zvoleno 7 europoslankyň, takže přesně jedna třetina. V minulém volebním období jich bylo dokonce 38 %. Podrobná tabulka zastoupení Čechů a Češek v Parlamentu od roku 2004 zde."
Prosazování rovnosti mužů a žen je jednou z priorit EU - zajímavé odkazy
k využití:
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/promoting-gender-equality-womens-rights-beyond-eu_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs#strategie-pro-rovnost-en-a-mu-na-obdob-20202025
Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030: https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/vlada-dnes-schvalila-strategii-rovnosti-zen-a-muzu-na-leta-2021---2030-187164/
Téma rovnosti žen a mužů na webu MŠMT: https://www.msmt.cz/ministerstvo/genderova-rovnost