Šárka Brábníková se ke své práci na Stálém zastoupení ČR při EU (SZEU) dostala po skončení prvního českého předsednictví v Radě EU v roce 2009, kdy působila v odboru Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji MŠMT. V roce 2010 nahradila na Stálém zastoupení kolegyni, která odcházela na mateřskou dovolenou a která zastupovala ČR v Pracovní skupině pro výzkum a vývoj. V této funkci paní Brábníková vyjednávala mimo jiné program Horizont 2020, což je největší evropský program na podporu výzkumu a vývoje v EU. V té době zastávala také pozici vedoucí Sektorových agend B, kam spadají politiky zdravotnictví, sociálních věcí, duševního vlastnictví, výzkumu, vesmíru, vzdělávání, mládeže, kultury, audiovize či sportu. Po návratu do ČR pracovala Šárka Brábníková jako vedoucí oddělení Evropského výzkumného prostoru na MŠMT. Práce v Stálém zastoupení ji ale natolik chyběla, že se nakonec po roce vrátila, a to na pozici atašé pro vzdělávání, mládež, kulturu, audiovizi a sport, kde pracuje doposud. V rámci současného druhého českého předsednictví v Radě EU předsedá Výboru pro vzdělávání, přičemž se zaměří na projednávání dvou dokumentů, a to Závěrů Rady o podpoře wellbeingu v digitálním vzdělávání a na Doporučení Rady „Cesty ke školnímu úspěchu“.
Co se týká skloubení pracovního a rodinného života v Bruselu, tak je Šárka Brábníková atypickým příkladem, protože její dva už dospělí synové žijí v Praze, sama mezitím ovdověla, a tak v Bruselu žije v současnosti sama. Každopádně, o sladění pracovního a rodinného života se právě v roce 2022 v souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU začala opět snažit, protože se jí právě letos v dubnu narodil první vnuk a koncem července i vnučka, a tak se jí toto téma opět dotýká a její cesty za rodinou do České republiky výrazně zintenzivnily.
Šárka Brábníková se státním tajemníkem MŠMT Jindřichem Fryčem při přípravě Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport (EYCS) v Bruselu.
Anketní otázky:
1. Pracujete ve své odborné práci s genderovou perspektivou? Zaměřujete se také na podporu rovnosti žen a mužů jako jedné z hodnot EU?
Moje práce v pracovních skupinách Rady EU spočívá především v projednávání dokumentů, které dané předsednictví předloží jako svoje prioritní téma. V mé oblasti, tedy v agendě vzdělávání, která je v kompetenci jednotlivých členských států EU, jde většinou o Závěry Rady, Usnesení Rady, nebo o Doporučení Rady, které se schvalují jednomyslností. Je tedy třeba vyjednat text, který bude vyhovovat všem 27 členským státům EU. Legislativou se zabýváme pouze v případě projednání a schvalování programů EU, jako např. programu Erasmus+. Problematika genderu se objevuje prakticky ve všech dokumentech a napříč všemi tématy. Právě gender je ale jedním z témat, kde se obtížně hledá kompromis, protože vnímání této problematiky a míra podpory se v jednotlivých státech EU značně liší.
2. Co pro Vás osobně rovnost žen a mužů znamená?
Pro mě rovnost žen a mužů znamená mít stejné příležitosti, být posuzována na základě toho, co umím a nikoliv, zda jsem žena či muž a být za stejnou práci také stejně odměněna. Osobně nejsem zastáncem kvót a určitého preferenčního přístupu k ženám ve funkcích. Domnívám se, že takovéto postupy jsou v zaměstnání spíše kontraproduktivní. Za celý svůj život jsem se setkala s řadou velmi schopných žen, které zastávaly významné pozice, ať už v akademické sféře, v diplomacii, nebo na ministerstvech, a byly v nich velmi úspěšné a respektované. Osobně jsem se nikdy nesetkala s tím, že bych byla odmítnuta v nějakém zaměstnání z důvodu, že jsem žena, pouze jsem musela prokázat, že na dané místo mám kvalifikaci a že jej zvládnu.
3. Je pro Vás tématem slaďování pracovního s rodinným životem? Pokud ano, jak jej řešíte? Máte pocit, že je to téma také pro Vaše kolegy muže?
Slaďování pracovního a rodinného života je tématem pro každého z nás, nejen pro ženy. Současný trend už naštěstí mnohem více zapojuje muže do chodu domácnosti. Moji synové běžně vaří, perou, žehlí i uklízí. V tomto ohledu jsem měla štěstí, protože můj manžel předběhl svou dobu a všechny tyto práce vykonával zcela automaticky, i když k tomu dřív muži nebyli vedeni a v podstatě se to od nich ani „neočekávalo“. Mohla jsem tedy i se dvěma malými dětmi pracovat, věnovat se koníčkům, studiu, či přípravě do zaměstnání. S manželem jsme se celý život pohybovali v diplomacii, a i když se to řadě lidí nemusí zdát, diplomacie je především služba, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, takže sladit osobní a pracovní život bylo a je přímo nutností a osobně si myslím, že jsme to se vzájemnou pomocí zvládli vždy dobře.
INFOBOX:Informace k zastoupení žen v Evropském parlamentu najdete zde: https://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/society/20190226STO28804/zeny-v-evropskem-parlamentu-infografika
"Počet poslankyň v Evropském parlamentu se za poslední desetiletí výrazně zvýšil. Za celé období mezi lety 1952 až 1979 v něm zasedalo pouze 31 žen. Po prvních přímých volbách v roce 1979 bylo do Evropského parlamentu zvoleno 15,2 % žen. Poměr se pak každé volební období zvyšoval. Dnes tvoří ženy 39,3 % poslanců Parlamentu. Číslo překračuje světový průměr i průměr EU (v porovnání s národními parlamenty).
Za Českou republiku bylo v květnu 2019 zvoleno 7 europoslankyň, takže přesně jedna třetina. V minulém volebním období jich bylo dokonce 38 %. Podrobná tabulka zastoupení Čechů a Češek v Parlamentu od roku 2004 zde."
Prosazování rovnosti mužů a žen je jednou z priorit EU - zajímavé odkazy
k využití:
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/promoting-gender-equality-womens-rights-beyond-eu_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs;
https://ec.europa.eu/info/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/gender-equality-strategy_cs#strategie-pro-rovnost-en-a-mu-na-obdob-20202025
Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030: https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/vlada-dnes-schvalila-strategii-rovnosti-zen-a-muzu-na-leta-2021---2030-187164/
Téma rovnosti žen a mužů na webu MŠMT: https://www.msmt.cz/ministerstvo/genderova-rovnost