Nad akcí převzal záštitu velvyslanec České republiky v Moskvě Vladimír Remek. Vedoucím české delegace ministerstva školství bude vládní zmocněnec pro evropský výzkum profesor Ivan Wilhelm.
Cílem Dnů České republiky ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně je další prohloubení spolupráce mezi českými výzkumnými organizacemi, vysokými školami a podniky s SÚJV.
Dne 5. dubna 2016 se pak v Dubně uskuteční slavnostní setkání vrcholných představitelů členských států s vedením SÚJV za účelem oslav 60 let výročí založení SÚJV.
Program akce:
úterý 29. března 2016
18:00 - Zahájení Dnů ČR v SÚJV Dubna
Úvodní slovo ředitele SÚJV akademika RAN V. A. Matvejeva
Úvodní slovo vedoucího české delegace prof. I. Wilhelma (MŠMT)
Úvodní slovo zástupce ČR ve Výboru vládních zmocněnců p. J. Dobeše
Vystoupení Mimořádného a zplnomocněného velvyslance ČR v RF p. V. Remka
19:00 - Společenský večer (raut)
Slavnostní otevření posterové prezentace českých firem a výzkumných institucí, představení českých firem
středa 30. března 2016
9:00 – 9:30 - Setkání vedení SÚJV s VIP hosty české delegace
9:30 – 10:15 - Prezentace českých firem a výzkumných institucí
10:45 – 13:00 - Prezentace českých firem a výzkumných institucí
14:30 – 18:00 - Exkurze v laboratořích SÚJV
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) má sídlo v Dubně u Moskvy v Rusku. V SÚJV byly uskutečněny zásadní objevy v jaderné fyzice. SÚJV se např. jako prvnímu na světě podařila syntéza supertěžkých prvků s čísly 102, 104, 105, 106, 107, 113, 114, 115, 116, 117 a 118, jež se blíží tzv. ostrovu stability supertěžkých jader. SÚJV tvoří celkem 7 laboratoří, jimiž jsou Laboratoř teoretické fyziky (LTF), Laboratoř fyziky vysokých energií (LFVE), Laboratoř neutronové fyziky (LNF), Laboratoř jaderných problémů (LJaP), Laboratoř jaderných reakcí (LJaR), Laboratoř informačních technologií (LIT) a Radiobiologická laboratoř (LRB). Kromě těchto pracovišť je součástí SÚJV rovněž Univerzitní centrum (UC), zaměřené na vzdělávací aktivity v oboru jaderné fyziky a v souvisejících oblastech. V SÚJV pracuje na 1 200 výzkumných pracovníků a 2 000 inženýrů a techniků. Členský poplatek České republiky do SÚJV, hrazený ministerstvem školství v roce 2016 dosáhne až 170 mil. Kč. Celková finanční návratnost České republiky z SÚJV je v posledních letech vyšší, než členský příspěvek.
ČR, resp. Československo, je jedním ze zakládajících členů SÚJV od roku 1956. Členství ČR v SÚJV umožňuje českým výzkumným pracovníkům zapojovat se do výzkumu jaderné fyziky a souvisejících oborech s využitím jedinečného experimentálního zařízení SÚJV – urychlovačů Nuklotron a Fázotron, urychlovačového komplexu LJaP a experimentálního neutronového reaktoru IBR-2. V současné době jsou v SÚJV budovány nové infrastrukturní projekty NICA a DRIBS-III. Čeští výzkumní pracovníci se v SÚJV zapojují do spolupráce předně v projektech v oborech jaderná a relativistická jaderná fyzika, dále do projektů v oborech fyzika pevných látek, částicová fyzika, radiace a radiobiologický výzkum, teoretická fyzika a dále do oblasti výpočetní infrastruktury SÚJV. Významné je rovněž zapojení do vzdělávacího programu SÚJV, kterého se každoročně zúčastní desítky studentů a doktorandů z ČR. V posledních letech se do spolupráce s SÚJV stále více zapojují také české podniky, které se podílejí na dodávkách vyspělých technologií do SÚV (např. v oblasti detektorů, vakuových zařízení či mechanických konstrukcí), dále na výstavbě a rekonstrukcích objektů SÚJV.