Praha 2. března 2011 – Cílem vybudování Památníku romského holocaustu v areálu Žalov v Hodoníně u Kunštátu je hlavně uctění památky obětí romského holocaustu v místě někdejšího protektorátního cikánského tábora.
„Chceme, aby toto vzdělávací zařízení sloužilo nejen k připomenutí si obětí romského holocaustu, především velkého množství romských dětí, které zde zahynuly ve velmi krátkém čase, ale také k informovanosti o holocaustu Romů. Jsem rád, že vznikne důstojný památník, který navždy bude připomínat tragické události spjaté s historií Romů,“ vyzvedl význam ojedinělého Památníku romského holocaustu ministr Josef Dobeš.
- Část přístupové cesty do areálu s pohledem na budovy bývalého rekreačního zařízení, které budou zrušeny.
Památník bude také místem pro vzdělávání dětí, mládeže či nestátních neziskových organizací. „Na vybudování památníku vyčlenila vláda přes 70 milionů korun. Větší část z této částky půjde na samotnou výstavbu památníku, zbylá část prostředků zajistí provoz. Oproti původnímu záměru bude mít Památník romského holocaustu menší rozsah činností, plánují se ale stálé výstavy a semináře,“ potvrdil vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí MŠMT Jindřich Fryč.
- Pohled na areál Žalov. Vlevo nahoře zachovaný původní barák, ve kterém je plánována výstava o sběrném táboře Romů a jejich životě (s využitím dobových fotografiií z tábora).
Původní dva roky starý projekt Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra byl vyhodnocený jako příliš finančně náročný. Stát by také nebyl schopný dlouhodobě financovat provoz centra v takovém rozsahu. Záměrem MŠMT, které přichází s realističtější verzí projektu, proto bylo více zdůraznit pietní duch místa a s větším citem včlenit památník do lokality, kde se bývalý cikánský tábor nacházel.
Pro vzdělávací činnost budou sloužit dvě budovy. Původní zachovaná, která však musí projít rekonstrukcí, nabídne prostor k bližšímu seznámení se návštěvníků s podmínkami života Romů umístěných v táboře během 2. světové války formou výstavy. V nově vybudovaném takzvaném baráku bude instalovaná stálá výstava o cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu.
- Detailní záběr na zachovaný barák ve sběrném táboře, který bude součástí plánovaného Památníku romského holokaustu. Za války prošlo tímto sběrným táborem přes 1300 Romů včetně starých lidí, žen a dětí.
„Památník obětem romského holocaustu je jedinečným projektem v České republice. Přímo v místě tehdejšího protektorátního cikánského tábora se budou vzdělávat děti a studenti o této temné části historie,“ připomněl význam vzniku památníku ministr Dobeš.
Jana Holíková
odbor vnějších vztahů a komunikace
MŠMT
Karmelitská 8
118 12 Praha
T: 234 811 766
E: jana.holikova@msmtcz