Kateřina Polívková si připravila krátké vystoupení na téma: „Jak je důležité mít komplexy“. Ač to není na první pohled zřejmé, jedná se o problematiku z oblasti organické chemie, která je jejím oborem. „V projektu šlo o calixareny, což jsou molekuly připomínající svým tvarem antickou vázu. Tyto „kalíšky“ představují dosti vybíravé miniaturní chňapky, které umí chytit jednu konkrétní látku, zatímco jinou mohou nechat bez povšimnutí. Jsou proto využívány při dělení směsí více látek nebo jako selektivní senzory,“ říká ke svému projektu sama autorka a dodává: „Naučit se vystupovat před publikem, zaujmout a přesvědčit o své práci odbornou i laickou veřejnost považuji v dnešní době za důležitou součást výbavy každého vědce. V tomto ohledu mi postřehy poroty i trénink s anglickými lektory nesmírně pomohly a jsou největším přínosem FameLabu“, uzavírá vítězka.
FameLab – vyzkoušejte si vědu na vlastní kůži!
FameLab je populární soutěž pro mladé vědce a vědkyně, která se zrodila v roce 2004 v Anglii a úspěšně se šíří po celém světě. Účastníkům nabízí šanci nejen zlepšit svou schopnost vědu popularizovat, ale také předvést porotě praktické ukázky toho, čím se současná mladá generace vědců zabývá. Úkol je prostý, během tří minut předvést odborníkům zábavnou formou svůj projekt a zaujmout i laickou veřejnost.
Populárně naučná soutěž se letos v Česku objevila poprvé, hlavním organizátorem je British Council ve spolupráci se společností RSJ Alghorithmic trading a Nadačním fondem Karla Janečka. Kooperaci ministerstva a British Council při soutěži FameLab inicioval projekt Podpora technických a přírodovědných oborů (PTPO) a je mnohem širší než jen udělení ceny. British Council v rámci této spolupráce poskytne materiály z průběhu mezinárodního kola, které proběhne v červnu v anglickém Cheltenhamu a zajistí odborníka, který zprostředkuje tyto zkušenosti zájemcům v České republice.
Co je PTPO?
Individuální projekt národní Podpora technických a přírodovědných oborů (PTPO) je první ucelený marketingový koncept realizovaný Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy, který má podnítit dostatečný zájem kvalitních uchazečů o studium technických a přírodovědných oborů na vysokých školách v České republice. Projekt podporuje nejen vysoké školy, ale je především reakcí na narůstající nedostatek vysokoškolsky vzdělaných odborníků v těchto oborech v celoevropském kontextu. Záběr projektu sahá od know-how, které podporuje komunikaci vysokých škol, přes přenos zahraničních zkušeností do ČR, monitoring a nezávislé hodnocení existujících motivačních aktivit až po podporu zážitkové výuky chemie, fyziky, matematiky a biologie na základních a středních školách. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu České republiky.
Markéta Faltysová
odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
e-mail: marketa.faltysova@msmtcz
mobil: +420 777 720 641
telefon: +420 234 811 716