Formální zasedání pod polským předsednictvím v Radě EU se zaměřilo zejména na průběžné hodnocení stávajícího rámcového programu Horizont Evropa. Mezi klíčová témata patřila podpora malých a středních podniků a financování technologií s dvojím užitím, které mají zásadní význam pro posílení evropské konkurenceschopnosti.
„Z českého pohledu přináší průběžné hodnocení programu Horizont Evropa několik klíčových zjištění. Potvrzuje potřebu zjednodušení programu, větší transparentnosti a především rovnoměrnější geografické účasti. Tyto aspekty považujeme za zásadní pro návrh dalšího rámcového programu. Současně je nezbytné, aby si vlajkové iniciativy jako Evropská rada pro výzkum (ERC) nebo akce Marie Skłodowska-Curie (MSCA) zachovaly světovou úroveň a konkurenceschopnost,“ zdůraznil během jednání ministr Bek.
Ministři také diskutovali o nedávno představené iniciativě Evropské komise „Choose Europe for Science“, která je součástí programu Horizont Evropa a disponuje rozpočtem 500 milionů eur. Cílem je přilákat do Evropy špičkové vědce ze zahraničí. Tato iniciativa navazuje na současné diskuse o podpoře akademických svobod, přičemž ministři vyzvali Komisi k dalším opatřením, která by podpořila příliv talentovaných výzkumníků a tím posílila konkurenceschopnost a autonomii EU.
Během jednání ministři schválili dva strategické dokumenty – závěry Rady k využívání umělé inteligence ve vědě a doporučení Rady k politické agendě Evropského výzkumného prostoru (ERA) pro období 2025–2027.
Na okraj jednání se ministr Bek rovněž setkal se svým rakouským protějškem, ministryní Evou-Marií Holzleitner, se kterou diskutoval možnosti vzájemné spolupráce ve výzkumu.
Další zasedání Rady pro konkurenceschopnost, tentokrát neformální, proběhne 16. a 17. července 2025 v Kodani pod vedením dánského předsednictví.