V prosinci 2010 předložili MŠMT a Vysoká škola ekonomická v Praze pražskému primátorovi a hejtmanům krajů projekt ideální sítě středních škol. "Dneska jsme dostali zpětnou vazbu a asi hodinu a půl jsme procházeli kraj od kraje a bavili se, jak ta optimalizace v kterém kraji probíhá. Všechny kraje k tomuto kroku přistupují s výjimkou Středočeského kraje," uvedl Josef Dobeš.
Dobrou zprávou je, že na podporu redukce středních škol přijdou školám v září 2011 peníze z evropských fondů, konkrétně z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Finance bude možné využít jak na posílení samotné výuky, tak na pomůcky a vybavení škol.
Tématem schůzky byly také školy "rodinného stříbra". To jsou zařízení, která jsou především z historického hlediska tak důležitá, že je v zájmech krajů, aby se zachovala. Často se zde učí řemesla, která by jinak zanikla. Podle ministra Josefa Dobeše vznikne po konzultaci s primátorem a hejtmany jejich seznam, který bude v řádu jednotek, nikoli desítek, jak se dříve spekulovalo. "Zároveň budeme garantovat, že v žádném kraji nevznikne tomuto rodinnému stříbru konkurence. Uděláme nad touto školou ochranu," doplnil ministr.
Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje, připomněl další bod jednání, kterým je redukce počtu osmiletých gymnázií. Ideálním stavem, ke kterému by během následujících čtyř let měly kraje dospět, je pět procent dětí z populačního ročníku studujících na víceletých gymnáziích.
Tiskové konference se zúčastnili také náměstek ministra Ladislav Němec, primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler a jeho náměstek Radek Cikl.
Mgr. Patrik Kubas
odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo
školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha
1
e-mail: Patrik.Kubas@msmtcz
tlf:
234 812 121
mobil: 777 728
464