Ministr v úvodu vyjádřil politování nad zrušením diskusního fóra se studenty, které se mělo v pátek odpoledne konat v Národní technické knihovně. „Od tohoto týdne jsem si sliboval větší informovanost studentů, ke které měl sloužit i zmíněný kulatý stůl se zástupci studentské obce. Bohužel k němu nedošlo, nemyslím si, že chozením po ulicích, protestními akcemi a happeningy studenti potřebné informace získají. Klíčové jsou v tomto ohledu diskuse,“ uvedl ministr školství s tím, že protestům předcházela aktivní jednání náměstka pro vysoké školy Ivana Wilhelma s akademickou obcí. „ Pan náměstek se aktivně účastnil jednání na Karlově univerzitě, na Univerzitě Palackého v Olomouci a také na Masarykově univerzitě v Brně,“ připomněl Josef Dobeš.
V další části tiskové konference se ministr věnoval takzvaným Individuálním projektům národním, konkrétně projektu Kredo, které 1. března 2012 prošlo expertní komisí a čeká na finální schválení. „Projekt za 1,5 miliardy jsme opakovaně konzultovali s Bruselem. Nový projekt MŠMT má nastavit strategický rozvoj vysokých škol a univerzit do roku 2020, navazuje na oba reformní zákony a považuji ho za aktivní nástroj pro budoucí ministry školství,“ informoval Josef Dobeš. Dlouhodobě nastavený projekt by měl podpořit vysokoškolskou reformu a nastavit vnitřní proces vysokých škol zaměřený na jejich kvalitu, relevanci, efektivitu, otevřenost a diverzifikaci. „Tento Individuální projekt národní bude pro nás určitou identifikací životaschopnosti vysokých škol. Můžeme zde hovořit také o určité optimalizaci a slučování,“ podotkl ministr.
V závěru tiskové konference ministr reagoval na zprávy z médií, že podle plánu ekonomických ministrů by se mělo do roku 2014 ve školství masivně propouštět. „Zprávy o propouštění 17. 000 učitelů jsou údaje "od zeleného stolu" z ministerstva financí, plošné škrty jsou nepřijatelné. Ačkoliv vláda zápasí s hlubokým deficitem, neměla by rezignovat na své priority, mezi nimiž musí být právě vzdělávání jako strategická investice do budoucí konkurenceschopnosti,“ řekl ministr.
Jen tento rok by mělo ministerstvo školství formou vázaných výdajů přijít o 4,4 miliardy korun, jak předpokládá návrh ministerstva financí. „Čtyři miliardy jsme přidali letos na platy učitelům a nedovedu si představit, že bychom jim je zase sebrali,“ peníze podle něj nelze brát ani vysokým školám, které jsou dlouhodobě hluboce podfinancované. Jako příklad uvedl Oxfordskou univerzitu, která při počtu 15 tisíc studentů hospodaří s rozpočtem 26 miliard na rok 2012. Naproti tomu Česká republika má rozpočet pouhých 20 miliard pro 350 tisíc vysokoškolských studentů. „To je hrozný nepoměr. Peníze, které MŠMT ušetří díky reformám, musí zůstat v resortu a musí být investovány do kvality ve vzdělání,“ řekl na závěr ministr školství.
Odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
e-mail: press@msmtcz
tel: 234 811 566