Prestižní projekt ELI je výsledkem spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí EU. Nedaleko Prahy tak bude stát jedna ze tří částí infrastruktury s názvem ELI Beamlines – nejvýkonnější laser světa a Česká republika bude mít na starosti vývoj pilíře ELI "věda vysokoenergetického paprsku". Další dvě velká vědecká centra s odlišným zaměřením postaví Evropská unie v Maďarsku a Rumunsku (projekty Attosecond a Photonuclear). Pro Českou republiku projekt představuje jedinečnou příležitost umístění velké mezinárodní výzkumné infrastruktury na svém území. „S projektem ELI jsou spojena velká očekávání a já pevně věřím, že výstavba centra spolu se zahájením jeho provozu proběhnou v dohodnutém časovém rámci a v požadované kvalitě. Projekt samotný pak nabídne velkou příležitost mladým vědcům v jejich přípravě na profesionální vědeckou dráhu a zároveň nemalou měrou přispěje k posílení konkurenceschopnosti České republiky,“ řekl účastníkům slavnostního aktu ministr Petr Fiala.
Společně s projektem ELI byl v Dolních Břežanech rovněž spuštěn projekt HiLASE: Nové lasery pro průmysl a výzkum s finanční podporou z OP VaVpI ve výši téměř 800 milionů korun. HiLASE je zaměřen na rozvoj laserů a laserových systémů, které najdou využití v průmyslu, ve výzkumných laboratořích a zejména v zařízeních velkého rozsahu jako je ELI. Laserové systémy s technickými parametry jaké má projekt HiLASE nejsou komerčně dostupné a z tohoto důvodu budou unikátní nejen v České republice, ale i na světové úrovni.
Výzkum od léčby rakoviny po astrofyziku
Výsledky vědecké práce v rámci ELI Beamlines budou využívány v mnoha vědeckých odvětvích od biologie, medicíny, chemie až po laboratorní astrofyziku. Projekt ELI by měl vyvinout technologie a aplikace například z oblastí nových technik pro lékařské zobrazování a diagnostiku, v radioterapii, nástrojů pro vývoj a testování nových materiálů. Vědci se v Dolních Břežanech budou zabývat novými technikami pro nakládání s radioaktivním odpadem nebo některými problémy termojaderné fúze.
Koncentrace a návrat mozků
Velkým tématem budoucí konkurenceschopnosti České republiky je také vzdělávání mladých vědců a možnost zapojit je do kvalitních mezinárodních projektů, pod vedením špičkových zahraničních odborníků. Stejně zásadní je také podpora tzv. návratu mozků a zabránění odchodu talentovaných a vysoce kvalifikovaných pracovních sil do zahraničí, který je obecně známým problémem české vědy a výzkumu. Zařízení ELI Beamlines bude vytvářet dlouhodobá pracovní místa pro vědce, inženýry a techniky pracující v oboru optiky a laserové vědy, v elektronice, strojním inženýrství, materiálových vědách apod.
Více o projektu: www.eli-beams.eu
Mgr. et Mgr. Radek Melichar
manažer PR a komunikace OP VaVpI
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
radek.melichar@msmt

tel.: 234 811 565