Ministr Schneider se na začátku společného jednání zajímal o současnou situaci spojenou s příjmem velkého počtu uprchlíků z Ukrajiny a úspěšnost začlenění nově příchozích ukrajinských žáků a studentů do českých škol. Zároveň velmi ocenil míru solidarity a podpory ze strany českého státu.
S tímto tématem úzce souvisí i vznik nového Centra budoucnosti pro německou jednotu a evropskou integraci, které vznikne na území bývalé Německé demokratické republiky a jehož vědecká činnost bude zahájena v průběhu příštího roku. Cílem centra je totiž snaha o sjednocení občanské společnosti, zvýšení důvěry v demokratické instituce a poukázat na úspěchy období transformace, neboť některé skupiny občanů stále zpochybňují legitimitu a životaschopnost svobodné, demokratické společnosti obnovené po roce 1989. Bude se tak jednat o prostor, ve kterém bude možné diskutovat o zkušenostech z období transformace, zejména pak z východního Německa a střední a východní Evropy, a příčinách rozdílných postojů obyvatel západoevropských států a bývalého východního bloku.
Ministr Gazdík v této souvislosti ocenil plány Úřadu německého spolkového kancléře, vyjádřil připravenost české strany spolupracovat při budování centra a jeho následné vědecké činnosti a zároveň uvítal zájem německé strany o posílení úzké spolupráce mezi našimi zeměmi v této oblasti, neboť vznik nového centra může přispět k posílení zastupitelské demokracie a soudržnosti v Evropě.