„Naše země má v oblasti informačních a komunikačních technologií spoustu mladých talentů, to už se v minulosti mnohokrát prokázalo. Tito lidé se v souvislosti s neustále rostoucím významem ICT stanou jedním z pilířů prosperity České republiky. Do programu Síťových akademii Cisco je už dnes zapojeno 6500 studentů a díky spolupráci MŠMT a Cisco Systems se tento počet, jak věříme, dále rozšíří. Pokládám program za cenný i proto, že studentům pomáhá rozvíjet v sobě jak základní dovednosti potřebné k navrhování, budování a správě počítačových sítí, tak i sociální dovednosti: schopnost řešit problémy, spolupracovat v týmech nebo kriticky přemýšlet," řekla po podpisu memoranda ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.
Generální ředitel společnosti Cisco Systems pro Českou republiku Alexander Winkler k tomu dodal: "Úroveň vzdělávání se stále častěji považuje za jeden z klíčových faktorů konkurenceschopnosti a úspěchu každé země. Budování znalostní ekonomiky začíná právě na úrovni škol, a to tím, že se studentům poskytnou správné znalosti a dovednosti. Ve společnosti Cisco jsme potěšení, že můžeme s Ministerstvem školství spolupracovat, a těšíme se, až společně vytvoříme znalostní centrum pro modelování všeho, co je dnes ve 21. století možné."
Kateřina Böhmová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
e-mail: katerina.bohmova@msmt

Základní fakta a zajímavosti o Síťových akademiích:
- Neziskový program Sítových akademií Cisco (Cisco Networking Academy) byl v České republice spuštěn v roce 2000 jako reakce na rostoucí poptávku po odbornících na počítačové sítě a informační technologie. Za uplynulých deset let dokončilo tento čtyřsemestrální kurz, který učí navrhovat, budovat a spravovat počítačové sítě, již 2251 studentů.
- Síťové akademie Cisco poskytují studentům online kurzy, interaktivní nástroje a praktická cvičení, které jim pomáhají připravit se na kariéru v oblasti počítačových sítí a informačních technologií takřka v jakémkoliv typu odvětví.
- Síťové akademie Cisco fungují na principech vzdělávání typických pro 21. století, protože studentům pomáhají rozvíjet v sobě jak základní dovednosti potřebné k navrhování, budování a správě počítačových sítí, tak i sociální dovednosti jako schopnost řešit problémy, spolupracovat v týmech nebo kriticky přemýšlet. Součástí výuky jsou rovněž praktická cvičení a reálné simulace síťového prostředí umožňující studentům rozvíjet praktické dovednosti potřebné pro pokrytí nedostatku odborníků na počítačové sítě po celém světě.
- V současné době je v České republice 66 Síťových akademií Cisco, do jejichž výuky je zapojeno okolo 6500 studentů.
- Program výuky v Síťových akademiích Cisco zahrnuje celou škálu předmětů, zahrnující jak základy informačních technologií, tak i pokročilejší kurzy označené jako CCNA, CCNA Security nebo CCNP.
- Partnery programu Síťových akademií Cisco v České republice jsou společnosti Intercom Systems, Panduit, Fluke Networks a občanské sdružení CELN.
Cisco Networking Academy - partnerství mezi státem a privátní sférou
Cisco Networking Academy Program (Netacad) je inovativní modelové partnerství mezi privátní a státní sférou. Jde o společnost Cisco, vzdělávací instituce, instituce státní správy a podnikatelskou sféru. Cílem programu je prispět k profesní přípravě specialistů pro potřeby budování informační společnosti.
Součástí Netacad je systém podporující e-learningově orientované vzdělávání. To umožňuje vysoce efektivně získávat znalosti o síťových a ICT technologiích, v současné době stále více potřebných pro budování globální ekonomiky.
Netacad díky kombinaci několika složek, které jako celek tvoří systém podpory studia, efektivně nahrazují klasickou formu vzdělávání:
- online studium a přístup k multimediálnímu studijnímu materiálu (kurikulu) přes portál na internetu (24x7)
- systém průběžného testování znalostí pro podporu procesu vyhodnocení úspěšnosti osvojování obsahu, režim zpřístupnění testů je řízen lektorem a studentům je umožněn přístup v daném čase prostřednictvím internetu
- praktické cvičení v laboratoři na reálních zařízeních simulujících provoz v sítích s cílem získat praktické zkušenosti s konfigurací, instalací, údržbou síťových prvků a také návrhem designu pro síťová řešení
- individuální nebo skupinové konzultace v průběhu studia s cílem vytvořit prostor pro vyhodnocování úspěšnosti studia
- závěrečný test, který představuje souhrnné ověření znalostí problematiky, úspěšně ukončené studium je možné rozšířit o celosvětově akceptované certifikační zkoušky společnosti Cisco
Celek umožňuje individuální přístup studenta k osvojování znalostí, praktických zkušeností a podporuje jeho všestrannou přípravu pro využití znalostí v praxi.
Studium v Cisco Networking Academy programu (Netacad) je určeno všem, kteří dosáhli věku šestnácti let, přičemž horní věková hranice k zahájení studia není omezena. S výjimkou základů technické angličtiny z oblasti počítačů a informatiky nejsou pro zahájení studia třeba žádné další znalosti ani dovednosti. Každý z uchazečů by si však měl zvážit, zda jeho zájem o problematiku, která je obsahem jednotlivých kursů, je tak značný, aby se k studiu přihlašoval.
Program a jeho úspěch jsou důkazem toho, jak může být implementována fungující e-learningová strategie do současně existujících forem vzdělávání s cílem poskytnout vysoce atraktivní obsah a formu studia vzdělávacím institucím v ČR.
Pramen: Cisco Systems ČR