Praha 9. prosince 20109 - Za účasti zástupců Evropské komise dnes v Praze proběhlo pravidelné jednání tzv. Monitorovacího výboru Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, na kterém koncem každého roku podávají pracovníci ministerstva školství zprávu o průběhu řízení, čerpání a implementace programu OPVK.
V rámci strategie nového vedení Sekce řízení Operačních programů EU pro zrychlení čerpání prostředků z OPVK ministerstvo plánuje usnadnění implementace programu v podobě zjednodušených šablon pro střední školy. Dnešní Monitorovací výbor OPVK schválil přesun peněz v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost mezi jednotlivými osami tak, aby bylo možné v příštím roce zafinancovat právě šablony pro střední školy, ale připravil tak i prostředí pro financování šablon pro školy mateřské. Ministerstvo školství má tedy zelenou, aby co nejdříve vyjednalo podporu financování šablon pro střední i mateřské školy v Evropské komisi. Zároveň se zástupci Evropské komise dnes na jednání v Praze vyjádřili, „že pokud bude konsensus v zavedení šablon pro střední školy mezi členy Monitorovacího výboru, pak by nemělo šablonám stát nic v cestě“.
Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost se dlouhodobě nachází v neuspokojivém stavu z hlediska čerpání finančních prostředků EU. Proto mezi hlavní témata dnešního jednání patřily konkrétní kroky, které ministerstvo školství a jeho nové vedení, Evropská komise i regionální partneři společně musí učinit tak, aby se co nejdříve odvrátilo ohrožení ztráty finanční podpory z EU.
Mezi konkrétní kroky, které dnes zástupcům Monitorovacího výboru a zástupcům Evropské komise představil jménem ministerstva vrchní ředitel Sekce řízení Operačních programů Jaroslav Kuba, patří především nová strategie personální politiky sekce, zrychlení výzev a navýšení jejich alokace tak, aby se v rámci výzvy dostalo opravdu na každý kvalitní projekt. Pro multiplikaci efektu programu na konkurenceschopnost ČR v Evropě i ve světě, pak půjde především o větší podporu vysokým školám v roce 2011.
„Rok 2011 bude rokem vysokých škol. Výzvy v roce 2011 připravujeme především právě pro ně. Ať už jde o další miliardu korun, kterou budou dofinancovány projekty spolupráce vysokých škol s praxí, či připravovaná výzva pro vysoké školy plánovaná na leden 2011 v hodnotě 2 miliardy korun na inovaci studijních programů VŠ, která byla připravena přímo ve spolupráci s Českou konferencí rektorů. Dále pro vysoké školy připravujeme i možnost podat žádosti na velké strategické projekty v rámci celé univerzity,“ říká vrchní ředitel Kuba.
Tématem jednání zástupců ministerstva školství, představitelů školských institucí, regionů i představitelů politické sféry byla rovněž otázka personální stability sekce MŠMT, která operační program řídí a implementuje. Nový vrchní ředitel Sekce řízení Operačních programů EU Jaroslav Kuba se k personálním změnám, které ministr Dobeš započal v září letošního roku, na základě kritické situace v implementaci operačních programů, vyjádřil takto: „V rámci naší nové strategie pro zrychlení čerpání prostředků EU plánujeme personální kapacity posilovat v souladu s novými výzvami.“
Při hodnocení dnešního jednání vrchní ředitel Sekce řízení operačních programů EU Jaroslav Kuba řekl: „Je evidentní, že nás čeká ještě mnoho tvrdé práce. Program se stále ještě nachází ve značných problémech, ale Evropská komise přijala naší novou strategii s uspokojením a přislíbila maximální pomoc.“
Petra Roubíčkovámanažer PR a komunikace evropských fondů
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
petra.roubickova@msmt

tel.: 725 786 395