„Je naší povinností připomínky Evropského soudu pro lidská práva řešit a připravované vyhlášky jsou další z cest, jak dojít k nápravě v odstranění diskriminace, a to nejen Romů v oblasti speciálního vzdělávání. Musíme ale dodržet veškeré náležitosti, “ vyjádřil svůj záměr bezodkladně řešit uvedenou problematiku ministr školství Dobeš. Ohradil se tak vůči kritice, že dané oblasti nevěnuje pozornost.
MŠMT obnovilo práce nad vyhláškami z oblasti vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami hned po nástupu ministra Dobeše do úřadu. „Uvědomuji si důležitost těchto vyhlášek právě z důvodu rovného přístupu žáků ke vzdělávání na našich školách a plně se s nimi ztotožňuji. Trvám ale na co nejrychlejším a pečlivým vypořádáním všech zásadních připomínek, a to i ze strany krajů a odborné veřejnosti,“ zdůraznil ministr Dobeš. Do konce listopadu by tak mělo dojít k vypořádání připomínek včetně revize nákladů. „Výsledkem musí být rozumná a kompromisní varianta vyhlášek. Do konce ledna 2011 budou novely předloženy do legislativní rady vlády,“ doplnil ministr Dobeš.
Nové vyhlášky nahradí stávající z roku 2005, konkrétně č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních a č. 73/2005 Sb. o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných.
O tom, že ministr Dobeš intenzivně pracuje na vyřešení problematiky speciálního školství a rovných příležitostí svědčí i dosazení Renaty Ježkové s 25letou praxí v oboru, do vedení Odboru speciálního vzdělávání a rovných příležitostí ve školství. „Novely uvedených vyhlášek jsou nyní pro nás prioritou stejně jako Národní akční plán inkluzívního vzdělávání, který, samozřejmě, pokračuje dál. Do konce listopadu se sejde pracovní skupina a jednotlivé sekce zahájí práce na přípravě strategií,“ vysvětlila další postup ředitelka odboru Ježková.
Konkrétní opatření, které vyhlášky řeší, se týkají například účasti asistenta pedagogů u handicapovaných dětí během výuky, dále zavádějí tzv. vyrovnávací opatření, specifikují podobu informovaného souhlasu a také řeší zákaz vzdělávat děti bez mentálního postižení podle RVP pro žáky s mentálním postižením.
Příloha:
Video z tiskové konference:
Fotografie z TK:
Mgr. Lucie Kubovičováředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
fax: +420 234 811 753
e-mail: press@msmtcz
.