Stávající podpora soukromým školám a školským zařízením je stanovena přímo zákonem o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením. Fakticky má tedy mandatorní charakter - nelze ji snížit bez změny příslušné zákonné normy (a případně i školského zákona).
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová je připravena o celé věci jednat s ministrem financí Eduardem Janotou a upozornit ho na obrovská rizika, která jsou s případnou realizací zatím pouze načrtnutého záměru MF spojena.
Návrh MF na radikální snížení finanční podpory státu soukromým školám v příštím roce nelze považovat za krok, který by mohl jakkoliv přispět k významnějšímu snížení deficitu veřejných výdajů. Samotným předmětem státní podpory totiž ve skutečnosti nejsou školy jako instituce, ale žáci a jejich vzdělávání. Pokud by díky omezení státní podpory soukromé školy zanikaly, přecházeli by jejich žáci do škol zřizovaných kraji, církvemi a obcemi. Stát by tím pádem musel přesměrovat do těchto škol finanční prostředky „ušetřené" ve školství soukromém, takže úspora státního rozpočtu by byla mizivá, pokud vůbec nějaká. Výdaje rozpočtů územních samospráv (krajů a obcí), které jsou hlavními zřizovateli škol v ČR, by naopak s velkou pravděpodobností vzrostly, neboť by bylo nutné tyto školy připravit a vybavit na přijetí několika desítek tisíc žáků a studentů soukromých škol.
Záměr MF radikálně snížit v příštím roce finanční podporu státu soukromým školám tedy nesměřuje k dosažení reálné úspory výdajů veřejných rozpočtů. Jeho realizace by fakticky pouze omezila stávající míru svobodné volby cesty ke vzdělání v ČR.
Kateřina Böhmová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 257 193 566
e-mail: katerina.bohmova@msmtcz