„Vždy jsem považoval vzdělávání za jednu z těch nejdůležitějších veřejných služeb, kterou stát pro své občany zajišťuje. S plným respektem k vlastní nedokonalosti a s vědomím všech možných osobních nedostatků jsem přesvědčen, že podrobná a na evidence-based principech založená znalost vzdělávacího prostředí, mnohaleté zkušenosti s fungováním ministerstva i dalších rezortních institucí, široké angažmá v nejrůznějších platformách usilujících o podporu vzdělávání a podrobné zkušenosti se správou služebních vztahů mi umožní být kolegům na ministerstvu relevantním a korektním partnerem při zajišťování všech těch nesmírně náročných úkolů, které resort plní,“ uvedl ke svému jmenování Ondřej Andrys.
Nový státní tajemník se ujal funkce. Jmenovací dekret mu předal jeho předchůdce a zároveň "superúředník" Jindřich Fryč
PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA, MPA je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, další studia absolvoval v mezinárodním programu Vysoké školy ekonomické v Praze a Univerzity Jeana Moulina v Lyonu. V minulosti vyučoval na středních a jazykových školách, věnoval se volnočasovým aktivitám dětí a mládeže nebo pracoval jako vysokoškolský učitel na Univerzitě Palackého v Olomouci a Univerzitě sv. Cyrila a Metoda ve slovenské Trnave.
V resortu školství, mládeže a tělovýchovy působí Ondřej Andrys od roku 2011, od 1. 1. 2012 až do svého jmenování státním tajemníkem, tedy plných 11 let, zastával funkci náměstka ústředního školního inspektora České školní inspekce. Současně byl členem mnoha národních expertních komisí a platforem v oblasti vzdělávání, působil jako hodnotitel Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství v oblastech vzdělávání učitelství a neučitelská pedagogika a dlouhodobě se angažuje také v mezinárodní rozvojové pomoci v oblasti vzdělávání a v oblasti zvyšování efektivity veřejných institucí v zemích mimo EU. Externě přednáší na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy nebo na pražské Diplomatické akademii, odborně spolupracuje s Masarykovou univerzitou, pravidelně publikuje v odborném tisku a vystupuje na národních i zahraničních konferencích.
Vedle koordinace a řízení věcných agend se z pozice zástupce vedoucího služebního úřadu v České školní inspekci významně podílel na implementaci zákona o státní službě po nabytí jeho účinnosti v roce 2015 a 8 let se pak intenzivně věnoval také všem činnostem relevantním pro správu služebních vztahů (systemizace, služba a obory služby, tvorba služebních předpisů, vznik, změny a zánik služebního poměru, hodnocení státních zaměstnanců, práva a povinnosti státních zaměstnanců, kárná odpovědnost, vzdělávání, slaďování rodinného a osobního života s výkonem služby, odměňování, osobní spisy a dokumentace, řízení ve věcech služby, provazby na témata relevantní pro zaměstnance v pracovním poměru, vedení komise pro úřednické zkoušky apod.). Současně úspěšně řídil vládou ČR nařízenou implementaci kritérií kvality do činností služebního úřadu, přičemž Česká školní inspekce v této oblasti získala jako jeden z prvních služebních úřadů příslušnou certifikaci Sekce pro státní službu Ministerstva vnitra ČR s identifikací řady příkladů inspirativní praxe.
Za významný a dlouhodobý podíl na podpoře realizace reforem ve vzdělávání na Ukrajině (od roku 2014) v kontextu zahraniční rozvojové pomoci poskytované Českou republikou, jejíž součástí byl i zásadní podíl na formování nových ukrajinských úřadů a institucí v oblasti řízení a podpory vzdělávání a nastavování prvků efektivní veřejné správy, obdržel v roce 2019 z rukou ministryně školství a vědy Ukrajiny vysoké vyznamenání, Odznak Vasyla Suchomlynskoho. O rok dříve, v roce 2018, mu byla generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR udělena také medaile Za zásluhy o bezpečnost.
Na profesionální úrovni ovládá francouzský jazyk, aktivně hovoří anglicky a disponuje také pasivní znalostí latiny, polštiny, ruštiny a italštiny.