Cílem projektu je připravit a ověřit návrh nového systému hodnocení výzkumu a vývoje v ČR založený na mezinárodních standardech kvality. „ Připravovaný systém se bude silně orientovat na podporu kvality, vytvoří předpoklad pro koncepční směrování výzkumu v ČR, dodá systémové podklady pro strategické řízení VaV na všech úrovních, bude přispívat zvyšování excelence české vědy a v neposlední řadě zajistí efektivní rozdělování finančních prostředků v této oblasti.“ řekl o novém projektu vrchní ředitel sekce pro vědu a výzkum Jan Hrušák s tím, že podpora konkurenceschopnosti České republiky v éře znalostní ekonomiky je jedna ze strategických priorit Ministerstva školství.
Návrh nového systému hodnocení bude vycházet z doporučení Mezinárodního auditu výzkumu, vývoje a inovací v ČR, ten ve své druhé zprávě varuje před negativními dopady současné metodiky a navrhuje podle zkušeností vyspělých zemí postupný přechod na nový systém výkonnostních indikátorů s průběžným monitorováním.
Proč právě efektivní systém hodnocení vědy a výzkumu?
Potřebnost projektu vyplývá z faktické nutnosti zásadně reformovat systém řízení a financování vědy, výzkumu a inovací v ČR. „Nutnost této změny našla odraz i v Národní politice výzkumu vývoje a inovací ČR na léta 2009 – 2015, vychází jak z programového prohlášení vlády, tak i z usnesení RVVI k Metodice hodnocení 2010 - 2011 a k Dlouhodobým principům hodnocení výsledků výzkumných organizací,“ připomenula hlavní odborná garantka projektu prof. Jitka Moravcová. Podle ní je potřeba reagovat na nebezpečí, které vychází ze způsobu nastavení monitorovacích ukazatelů při obřím objemu investic a které může v budoucnosti velmi negativně ovlivnit financování výzkumu v ČR jako celku.
Dne 30. června proběhla na MŠMT odborná diskuse k tomuto projektovému záměru, čímž příprava projektu vstoupila do další fáze. Samotné zahájení se předpokládá v září tohoto roku. Příprava nového systému, jeho testování a zpracování příslušných metodických materiálů bude trvat přibližně dva roky. „Projekt dává prostor pro implementaci změn, které jsou ve vědě a výzkumu mimořádně potřebné. Já bych si jen přál, aby tyto změny nezůstaly na povrchu, aby to nebyly jen takové kosmetické úpravy současného stavu, ale aby šlo skutečně o systémové změny,“ připomenul Prof. Václav Pačes z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR na veřejném projednávání.
Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací se bude v letech 2011 až 2013 zaměřovat na 7 klíčových aktivit, jakými jsou:
1. Doplnění analytického materiálu a informačních zdrojů
2. Systémové projekty – oborové metodiky hodnocení a hodnocení systému vědy a výzkumu (VaVaI)
3. Systémové financování – z veřejných prostředků
4. Pilotní ověřování – které zahrne vybrané výzkumné instituce všech typů a instituce řízené MŠMT
5. Harmonogram pro přechodné období - zahrnující postupné vytvoření personálního odborného jádra
6. Příprava podkladů pro legislativní změny - příspěvek do věcného záměru zákona nahrazující zákon č.130/2002 Sb., RIA atp.
7. Koordinace reformních návrhů a vytváření konsensuálních podmínek pro jejich přijetí - těsná spolupráce KHV a RVVI
Nový systém vznikne v úzké spolupráci s Radou pro výzkum, vývoj a inovace, v rámci evropských projektů (tzv. IPN) spolufinancovaných z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a bude trvat do konce roku 2013.
Příloha ke stažení:
Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací.ppt
Bc. Markéta Faltysováobdor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
e-mail: marketa.faltysova@msmt

telefon: +420 234 811 716