„MŠMT intenzivně pracuje na implementaci Národního plánu obnovy, jsme v přímém kontaktu s terénem i Ministerstvem průmyslu a obchodu jako ústřední jednotkou NPO v ČR a neustále s oběma stranami vyjednáváme drobné detaily i zásadní podmínky plnění. Například se nám podařilo posunout správným směrem v oblasti financování DPH.“ sdělil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.
NPO byl schválen dne 8. září 2021 Radou pro hospodářské a finanční záležitosti EU (ECOFIN). Prostředky poskytnuté z Evropské unie prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility) budou poskytnuty v průběhu let 2021-2026. Z celkové alokace pro Českou republiku má MŠMT nyní v gesci tři komponenty za 23 mld. Kč.
V průběhu roku 2021 probíhaly přípravy na implementaci všech komponent a na podzim 2021 byly vyhlášeny první výzvy. Ke konci května 2022 bylo otevřeno celkem sedm výzev v součtu za 3,7 mld. Kč. Další prostředky byly distribuovány příjemcům prostřednictvím čtyř ad hoc normativů v celkové výši 2,9 mld. Kč. V prosinci byla vyhlášena veřejná soutěž v programu Exceles za 5 mld. Kč.
Národní plán obnovy je naplňován prostřednictvím milníků a cílů, které jsou rozloženy do jednotlivých let. „Díky usilovné práci všech osob zapojených do implementace se MŠMT daří plnit stanovený plán v řádných termínech. V současné chvíli má MŠMT splněné čtyři milníky a cíle a na vykázání pátého se aktuálně pracuje,“ uvedl vedoucí Oddělení koordinace Národního plánu obnovy MŠMT Pavel Hradecký.
Aktuální stav komponent Národního plánu obnovy na MŠM je k dispozice zde.
3. schůzka k Národnímu plánu obnovy za účasti pana ministra Petra Gazdíka. (zleva ředitelka Odboru vnějších vztahů a komunikace Lubomíra Černá, vedoucí Oddělení kabinetu ministra Jan Němec, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík, ředitel Kanceláře ministra Tomáš Fliegl).