Odborná soutěž „T-Profi – Talenty pro firmy“ má za cíl posílit polytechnickou výuku v základních a středních odborných školách. Soutěž je zaměřena na rozvoj jemné motoriky a kreativity účastníků v oblasti strojírenství a strojírenské výroby, coby nejsilnějšího a nejrozšířenějšího odvětví českého národního hospodářství.
„Spolupráce středních, ale i základních škol se zaměstnavateli v oblasti polytechnického vzdělávání, například formou soutěží, je důležitá především tím, že umožňuje žákům osvojit si manuální zručnost, kterou následně uplatní nejen v profesním životě,“ řekl k účastníkům finále soutěže v pražských Čestlicích náměstek sekce vzdělávání Václav Pícl a pokračoval: „Ministerstvo školství podporuje spolupráci škol se zaměstnavateli například formou zapojování odborníků z praxe do vzdělávání. Zaměstnavatelům jsme umožnili daňové zvýhodnění ve výdajích vynaložených na žáka nebo studenta v odborném vzdělávání. Vydali jsme také Metodické doporučení k zabezpečení jednotného postupu při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem střední školy,“ vyjmenoval některá opatření náměstek Pícl.
MŠMT podporuje prohlubování spolupráce škol se zaměstnavateli také finančně, a to prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. V rámci takzvaných šablon pro střední školy byl největší zájem o finance na koordinátora spolupráce školy se zaměstnavatelem, kariérového poradce, stáže pedagogů u zaměstnavatelů a tandemovou výuka.
Pro podporu pedagogů na učilištích byla v rámci programu Excelence SŠ zřízena samostatná skupina soutěží v řemeslných oborech, která finančně podporuje pedagogy a mistry odborného výcviku. Pro rok 2018 se jedná o podporu ve výši 24 milionů korun, což je o čtyři miliony více než v předešlých letech.
Více informací k soutěži ZDE
Foto: Hospodářská komora ČR