Evropský sbor solidarity byl iniciován Evropskou komisí koncem roku 2016, k oficiálnímu zahájení tohoto programu dochází právě v letošním roce. Cílem programu je pomoci mladým lidem ve věku 18–30 let, aby se zapojili do široké škály dobrovolnických aktivit v oblastech jako životní prostředí, kultura, sociální služby a dobrovolnické aktivity. Jeho smyslem je také podpořit mladé lidi při vstupu na pracovní trh a přispět tak ke snižování nezaměstnanosti v zemích Evropské unie.
Evropská komise vyzvala už letos v létě organizace a instituce, které se věnují dobrovolnictví a mají zájem se do aktivit programu zapojit, aby předložily návrhy svých projektů, a to do 16. října tohoto roku. Na jejich realizaci přispěje komise celkem 44 miliony eur. O finanční podporu se můžou ucházet jak veřejné, tak soukromé subjekty, ale také neformální skupiny mladých lidí. Zájemci musí ale nejprve obdržet značku kvality, o kterou si mohou zažádat u národní agentury Evropského sboru solidarity, kterou je v případě České republiky Dům zahraniční spolupráce.
Sbor solidarity nabízí celkem čtyři typy aktivit, do kterých se mohou zájemci z členských zemí EU a partnerských států zapojit: dobrovolnické projekty, dobrovolnická partnerství (pro dlouhodobé projekty spolupráce zkušených organizací), solidární projekty (národní aktivity), stáže a pracovní místa. Řadu informačních seminářů o grantových příležitostech tohoto nového programu organizoval během září Dům zahraniční spolupráce, podrobnější informace lze najít také na webu ZDE
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho stěžejní činností je zprostředkovávání programů zaměřených na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí. Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz.