Na úvod jednání zástupci hostitelských států pilířů výzkumné infrastruktury ELI shrnuli stav realizace projektu výstavby této infrastruktury nacházející se v ČR, Maďarsku a Rumunsku a budované za využití Evropských strukturálních a investičních fondů. Následně představili Evropské komisi harmonogram finalizace podkladových dokumentů nezbytných pro ustavení právnické osoby ELI ERIC a vyjádřili rozpočtový závazek svých vlád ve vztahu k financování provozu výzkumné infrastruktury ELI v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu.
Komisař Carlos Moedas během následných debat vyjádřil uspokojení nad společným postupem ČR, Maďarska a Rumunska, ocenil závazky učiněné hostitelskými státy pilířů ELI jak v průběhu její konstrukční, tak blížící se provozní fáze, a přislíbil podporu a spolupráci Evropské komise při rozvoji vědecké diplomacie výzkumné infrastruktury ELI a právnické osoby ELI ERIC.
ELI (Extreme Light Infrastructure) je panevropskou výzkumnou infrastrukturou z Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI Roadmap) budovanou na území ČR. Jedná se konkrétně o jeden z jejích tří pilířů – ELI Beamlines – budovaný v Dolních Břežanech u Prahy. Dalšími dvěma jsou ELI Attosecond budovaný v maďarském Szegedu a ELI Nuclear Physics nacházejicí se v rumunském Măgurele. Výzkumná infrastruktura ELI je vůbec prvním výzkumným zařízením takovéto investiční náročnosti budovaným plně na území novějších členských států EU, a to plně za využití Evropských strukturálních a investičních fondů. Od roku 2018 bude provoz této infrastruktury koordinován v rámci právnické osoby ERIC ustavované podle evropského práva. Kromě hostitelských států pilířů ELI by se jejími členskými státy měly postupně stát rovněž státy sdružující hlavní potenciální uživatelské komunity ELI.