Ministři „sedmadvacítky“ zodpovědní za oblast vzdělávání dnes na dálku diskutovali především aktuální téma, jakým způsobem je možné zajistit přístup ke vzdělání pro všechny. Ministři zdůraznili, že nyní v této nelehké době je naprosto zásadní zajistit možnost kvalitního vzdělávání všem dětem, žákům a studentům, a to bez ohledu na jejich ekonomické možnosti a zázemí. Zároveň je nutné věnovat zvláštní pozornost lidem se speciálními potřebami, zdravotním postižením, nízkou kvalifikací nebo jiným dalším znevýhodněním.
Náměstek Velčovský ve svém projevu zdůraznil implementaci principů společného vzdělávání v České republice, např. v návaznosti na Strategii 2030+, a představil opatření vlády, která cílila na překonávání dopadů pandemie Covidu-19 ve vzdělávání. Zdůraznil nutnost dostatečných zdrojů pro další opatření, národních i evropských, a jejich efektivní administraci. „Je alarmující, jak pandemie Covidu-19 prohlubuje sociální nerovnosti ve vzdělávání. Musíme využít všechny možnosti, jako např. Národní plán obnovy, abychom alokovali dostatečné zdroje na opatření nejen k překonávání digitální propasti a digitální chudoby, ale obecně sociálních disparit, jejichž prohlubování je z dlouhodobého hlediska pro Českou republiku i celou Evropskou unii velmi nebezpečné,“ řekl náměstek Velčovský.
V rámci jednání ministři vyzdvihli zásadní úspěch v oblasti vzdělávání spočívající v přijetí základního strategického plánu pro vytvoření Evropského prostoru vzdělávání. Usnesení Rady o strategickém rámci pro evropskou spolupráci ve vzdělávání a odborné přípravě za účelem dosažení Evropského prostoru vzdělávání stanovuje konkrétní strategické priority na různých úrovních, ke kterým by měly členské státy mířit a dosáhnout jich do roku 2030.
Tématem jednání bylo také sdílení zkušeností a informace o tom, jak se jednotlivé státy vypořádaly s pandemií Covid-19 a jak přistoupit k zajištění dostatečné a bezpečné výuky pro žáky všech stupňů.