Tento aktivní a živý web by měl nabízet zájemcům přehled nejen o P. Pittrovi a jeho spolupracovnících, ale i o aktivitách spojených s připomenutím jejich odkazu. Položky v „menu“ a „okruhy“ budou dále postupně doplňovány a rozvíjeny i o nová hesla. Velmi důležitý je přímý vstup do databáze materiálů, což je služba pro všechny zájemce a badatele, kteří potřebují čerpat podklady pro svoji práci. Rychlý navigátor a snadné vyhledávání nabídne pohodlnou orientaci v dokumentech. Postupně další a další materiály jsou digitalizovány a jsou k nim vyplňována metadata, aby mohly být zařazeny do této databáze. Dvoustupňová supervize umožňuje i ochranu osobních údajů – takovéto dokumenty budou dále přístupny badatelům pouze v badatelně APP. Zájemci však získají on-line přehled o možných pramenech pro svoji práci.
Nové webové stránky také představují pro pedagogy možnost obohacení učebních materiálů ve společenskovědních oborech. Významně též přispějí k prezentaci kladných morálních společenských vzorů především mezi mládeží.
Přemysl Pitter (21.6. 1895, Praha – 15.2. 1976, Curych) - významný křesťanský humanista, publicista, vychovatel a sociální pracovník. Za 1. republiky změnil pozitivně život řadě dětí ze sociálně slabých rodin na pražském Žižkově, za druhé světové války tajně podporoval židovské rodiny. Po válce se stal iniciátorem a vedoucí silou v ojedinělé humanitární „akci zámky“, během které pomáhal židovským dětem z koncentračních táborů i dětem poraženého nepřítele, dětem německým, zotavit se v zámeckých ozdravovnách z prožitých útrap a nalézt jim nové domovy. Od roku 1951 P. Pitter žil v exilu, i zde se ale staral o lidi v nesnázích. Napsal řadu publikací, v letech 1924–1942 vydával časopis Sbratření, v exilu pak s Olgou Fierzovou Hovory s pisateli. Spolupracoval s BBC a Svobodnou Evropou. V roce 1964 jej Památník Jad Vašem prohlásil Spravedlivým mezi národy.
Kontakt pro novináře:
PhDr. Markéta Pánková, ředitelka NPMK, pankova@npmkcz
PhDr. Lenka Lajsková, odborná pracovnice APP, lajskova@npmkcz